Skocz do zawartości
darkanzali

tutorial Przywracanie N4 do stanu fabrycznego | unbricking

  Rekomendowane odpowiedzi

  Wprowadzenie:

  Jeżeli:

  • Znudziło Ci się modyfikowane oprogramowanie?
  • Zbrickowałeś urządzenie wgrywając złe oprogramowanie?
  • Zrobiłeś coś ze swoim Nexusem i teraz nie chce się uruchomić?
  • Nie ufasz toolkitom jak ja i wolisz wgrać androida od nowa sam?

  Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań brzmi tak to ten poradnik jest dla Ciebie. Google udostępnia na swoich serwerach tzw. factory images dla każdego urządzenia z serii Nexus. Factory image to jest android dokładnie w takim samym stanie w jakim dostają go fabryki w których jest on wgrywany podczas produkcji na telefony i tablety Nexus. Po wgraniu factory image na twój telefon system będzie taki jak w chwili wyjęcia N4 z pudełka. Poradnik jest napisany jako lista kroków do wykonania wraz z linkami do wymaganych plików i programów. Jednym słowem jest tak prosty że nawet twoja babcia nie miałaby problemów z jego wykonaniem. Jednak należy użyć też głowy i nie kopiować bezmyślnie po kolei poleceń, najpierw przeczytaj poradnik w całości upewniając się że wszystko rozumiesz, jeśli nie to wstrzymaj się z wykonywaniem poradnika i napisz komentarz opisując czego nie rozumiesz, a na pewno ktoś Ci pomoże.
   

  Wszystkie dane na twoim urządzeniu zostaną wykasowane! Włącznie ze zdjęciami/filmami i innymi danymi które posiadasz na telefonie (istnieje możliwość żeby temu zapobiec). Przed wykonaniem poradnika skopiuj wszystkie dane które chcesz zachować na komputer oraz zrób backupy aplikacji, sms/mms itd. ponieważ po zaczęciu wgrywania plików nie będzie już odwrotu. Mimo iż wykonywałem identyczną listę kroków przywracając mojego N4 do fabrycznego stanu nie mogę zagwarantować że nic nie stanie się z twoim telefonem. Wszystko robisz na swoją odpowiedzialność, a ja nie odpowiadam za wyrządzone szkody!

  Podczas wgrywania factory image wgrasz najnowsze dostępne radio, recovery i najnowszego androida 4.4 (w dniu 14.12.13 KOT49H). Poradnik jest napisany dla użytkowników Linuxa i windowsa, użytkownicy facebookowej maszyny pot. nazywanej macbookiem, imac'iem itd. mogą spróbować go wykonać ale w odpowiednie pliki muszą się zaopatrzyć sami.

  Proszę o nie kopiowanie tekstu który należy w pisać w terminalu (wierszu poleceń) tylko go PRZEPISAĆ. Ponieważ dochodzą mnie słuchy że gdy się skopiuje i wklei tekst to polecenie nie działa natomiast po przepisaniu działa bezproblemowo.

  Przygotowania i pliki:

  1. Factory image: na ten moment najnowszym (i już tak pozostanie) androidem jest 5.1.1 (LMY48T) i jest on dostępny do pobrania pod linkiem https://dl.google.com/dl/android/aosp/occam-lmy48t-factory-416938f1.tgz, innych wersji możesz poszukać na tej stronie https://developers.google.com/android/nexus/images#occam. Pamiętaj aby po pobraniu na wszelki wypadek sprawdzić sumę kontrolną MD5 która dla pliku z wyżej podanego linku wynosi "ec28f8de46ed3c4dc27b6cd9eda87571" lub sumę SHA-1 "416938f1935450eb02cc24badd0523b0a6a4b078" i jeśli się nie zgadza pobierz plik jeszcze raz. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić MD5 wygoogluj to ;) .
  2. ADB i fastboot: Jeśli odblokowywałeś bootloader/rootowaleś swojego N4 i się udało powinieneś użyć plików których wtedy używałeś. Jeśli nie masz adb i fastboota i używasz windowsa pobierz https://developer.android.com/sdk/index.html, po pobraniu rozpakuj archiwum adb i fastboot są w folderze platform-tools.
  Jeśli używasz linuxa wpisz te komendy w terminalu:

  Ubuntu:
  sudo apt-get install android-tools-adb android-tools-fastboot
  Arch/Manjaro:
  sudo pacman -S android-tools

  Do użytkowników linuxa: gdyby fastboot lub adb nie działało zaloguj się na roota (polecenie "sudo su" lub "su") to zazwyczaj rozwiązuje wszystkie problemy.
  3. Sterowniki: Jeśli używasz windowsa czytaj ten punkt jeśli nie to go po prostu opuść i idź dalej.
  Wejdź do folderu z sdk androida które pobrałeś z linku w punkcie 2. i uruchom program "Android SDK Manager". W programie Android SDK Manager zaznacz:

  • Google USB Driver (na samym dole w "Extras")
  • Android SDK Tools
  • Android SDK Platform-Tools
  • Android SDK Build-Tools

  Następnie kliknij "Install Packages" i zaakceptuj licencje. Następnie wejdź do katalogu extras\google\ i uruchom program usb_driver następnie przejdź przez cały proces instalacji.

  Instrukcja krok po kroku:
  Jeśli wytrwałeś do tego momentu i nadal zamierzasz przywrócić swoje urządzenie do stanu fabrycznego to zaczynamy! Pamiętaj że od kroku 3 nie ma już odwrotu, musisz wykonać wszystkie instrukcje krok po kroku. Upewnij się że masz adb/fastboot i zainstalowane potrzebne sterowniki dla twojego systemu albo zaraz będziesz miał problemy. Przypominam raz jeszcze o sprawdzeniu sumy MD5 lub SHA-1, to konieczne bo jeśli się nie zgadzają możesz uszkodzić swojego Nexusa!


  1. Wypakuj pobrany plik z factory image, osobiście polecam program 7zip.
  1a. Ten krok wykonują tylko użytkownicy windowsa. Wypakowane pliki skopiuj/przenieś do folderu gdzie znajdują się adb i fastboot, przykładowo C:\android. Otwórz ten folder w menadżerze plików klikając chociażby "Mój komputer" i przechodząc do tego folderu. Naciśnij prawy przycisk myszy i wybierz "Otwórz wiersz poleceń tutaj".
  1b. Ten krok wykonują użytkownicy linuxa. Włącz terminal i przejdź do folderu do którego wypakowałeś factory image (folder który zawiera pliki .img, .zip itd.), przykładowo

  cd ~/Desktop/occam-lmy48t

  2a. Jeśli twój telefon jest teraz włączony wyłącz go, jeśli jest wyłączony przejdź do kroku 2b.
  2b. Teraz wciśnij przycisk Vol- i POWER aż ujrzysz na ekranie zielonego ludka z otwartym brzuchem, a na dole tekst FASTBOOT MODE
  2c. Upewnij się że fastboot wykrywa poprawnie twoje urządzenie wpisując w wierszu poleceń

   

  fastboot devices

  Jeśli widzisz jakiś ciąg znaków, a za nim napis "fastboot" kontynuuj, w przeciwnym wypadku klikaj przycisk Vol- aż ujrzysz na górze napis "Power off", naciśnij przycisk POWER i wróć do kroku 2b.
  3. Na wszelki wypadek wyczyścimy wszystkie partycje na telefonie aby uniknąć problemów z cache lub pozostałościami po starym systemie. Wpisz te polecenia po kolei w wierszu poleceń zatwierdzając je enterem:
  Znalazłem informacje o sposobie wgrania bez tracenia danych czyli aplikacji i ich danych oraz plików z /sdcard (nie gwarantuję że działa chociaż u mnie zadziałało, próbujesz na własną odpowiedzialność!), aby spróbować nie wpisuj ostatniej linijki czyli "fastboot format userdata" i czytaj dalej.

  fastboot erase boot
  
  fastboot format cache
  
  fastboot erase recovery
  
  fastboot format system
  
  fastboot format userdata (tylko jeżeli chcesz wykasować pliki z pamięci wewnętrznej telefonu)

  4. Gdy nasz telefon jest całkowicie wyczyszczony przystępujemy do wgrywania plików, wpisz po kolei te polecenia pamiętając aby poczekać aż urządzenie znowu przejdzie w tryb fastboot po wpisaniu polecenia "fastboot reboot-bootloader" inaczej nie wgra się któryś z plików. Jeżeli ściągasz inny obraz to podmień nazwy plików na takie jakie występują po wypakowaniu. Nie wykonuj dwóch ostatnich linijek razem, wybierz tę która pasuje do tego co chcesz zrobić, a drugą opuść.

   

  fastboot flash bootloader bootloader-mako-makoz30f.img
  
  fastboot reboot-bootloader
  
  fastboot flash radio radio-mako-m9615a-cefwmazm-2.0.1701.07.img
  
  fastboot reboot-bootloader
  
  fastboot –w update image-occam-lmy48t.zip [color=#ff0000](to wyczyści także pliki w pamięci urządzenia)[/color]
  fastboot update image-occam-lmy48t.zip (to nie wyczyści plików w pamięci urządzenia, wykonaj to jeżeli chcesz je zachować)

  Po wpisaniu ostatniego polecenia telefon się zrestartuje, teraz pozwól mu się włączyć.
   
  5. Odblokowanie/blokowanie bootloadera.
   
  Jeśli miałeś odblokowany bootloader i chcesz go zablokować to kontynuuj. Wykonaj znowu kroki od 2a do 2c.
   
  5a Blokowanie bootloadera
  Wpisujemy w wierszu poleceń:

  fastboot oem lock

  5b Odblokowanie bootloadera

  Jeżeli chcesz odblokować bootloader to to najlepsza pora, ponieważ podczas jego odblokowywania telefon zostanie zresetowany do ustawień fabrycznych (z powodów bezpieczeństwa).

  Wpisujemy w wierszu poleceń:

  fastboot oem unlock

   
  teraz jeśli widzimy na górze napis "Start" przyciskamy przycisk POWER i czekamy aż Nexus się włączy. Gratulacje to już koniec..

   
   

  Jeśli wykonałeś wszystkie kroki twój telefon jest teraz w "fabrycznym" stanie, no przynajmniej system ;) . Mam nadzieję że pomogłem choć trochę.

  Edytowane przez JakubZ.
  • Lubię to! 2

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Bardzo dobry pomysł. Jakaś alternatywa dla WUG'a czy innych narzędzi Nexus Toolkit.

  Przyklejam ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  ok_y

  utknąłem w punkcje 2c

  post-23299-14255729245333_thumb.jpg

  w czym tkwi problem?

  Edytowane przez positivepl

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  BotQ
  w czym tkwi problem?

  wpisz fastboot-windows devices (i analogicznie wszystkie inne komendy) lub zmień nazwe z fastboot-windows (nazwe pliku wykonywalnego) na fastboot

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Panowie podpowiedzcie mi czy to jest sposob na wyczyszczenie urzadzenia na 0?

  chodzi mi o wyczyszczenie pozostalosci po wszystkch wgranych romach ipt modyfikacjach.

  tak ze serwis wpina go w swoje komputery i widza oryginalny czysciutki telefon ?

  dziekuje

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  picco

  @up Tak, blokując jeszcze bootloader masz czysty system i w serwisie na pewno się nie zorientują.

  Co do mnie:

  fastboot –w update image-occam-jwr66y.zip

  powyższa komenda nie chciała mia działać musiałem wpisać odpowiednio:

  fastboot –w 
  fastboot update image-occam-jwr66y.zip

  Czy ktoś może powiedzieć dlaczego się tak stało. Myślę, że nie niesie to za sobą żadnych komplikacji bo system normalnie wstał i działa, ale próbowałem kilkukrotnie i tą domyślną komendą nie chciało mi działać.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  ok_y

  Jakiś niedopracowany ten poradnik....

  Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalk 4

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  szkoda tylko że troche niejasny ten Twoj poradnik

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ja robiłem dokładnie tak jak w tym poradniku, działam na linuxie. Wybaczcie ale to nie moja wina że windows jest niedopracowany i nie działa tak jak powinien działać system.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  wojan

  Szukałem sposobu na wrócenie z CM 10.2 do stocka od wczoraj, próbowałem przez toolkit Wuga i nic nie szło, a korzystając z tego poradnika pod windowsem poszło od razu bez żadnych komplikacji. Zmieniłem jedynie nazwę fastboot-windows na fastboot a komendy "fastboot –w update image-occam-jwr66y.zip" nie kopiowałem tylko wpisałem ręcznie bo kopiowana nie chciała ruszyć.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x