Skocz do zawartości
xamil9445

KatKiss KitKat 4.4.4 - Unlock bootloader || Recovery TWRP || Kernel 3.1.10 1.7GHz!!! || F2FS

  Rekomendowane odpowiedzi

  KatKiss ROM - Android 4.4.4

  PAMIĘTAJ WSZYSTKIE OPERACJE WYKONUJESZ NA WŁASNE RYZYKO!

  ODBLOKOWANIE BOOTLOADERA WIĄŻE SIĘ NIEODWRACALNĄ UTRATĄ GWARANCJI!

  NIE PONOSZĘ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA USZKODZENIA SPRZĘTU, ZBRICKOWANIE TABLETU ORAZ WSZYSTKIE INNE NIEPOŻĄDANE EFEKTY TEJ OPERACJI TYPU: POŻARY DOMU, SPRZĘTU ITP...

  KatKiss ROM jest systemem bazującym na AOSP. Po sukcesach tego ROMu na TF101 pojawiła się wersja dla naszych tabletów TF300T. Wersja ta bazuje na Androidzie 4.4.4 (Kit Kat). Został zaprojektowany w celu dużej wydajności oraz wysokiego komfortu podczas korzystania oraz usunięte zostały wszystkie pliki/funkcje spowalniające system. KatKiss ROM już najprawdopodobniej nie jest dalej rozwijany od 13.11.2014 - ale nie martwcie się, system jest dopracowany w pełni oraz wszystkie funkcje działają. Procesor można podkręcić do 1.7GHz, ROM ten obsługuje MultiWindow (praca na dwóch oknach jednocześnie) oraz jednocześnie nie jest bardzo rozbudowany jak CyanogenMod żeby zbytnio szybkość pracy nie obrywała. KONIECZNOŚCIĄ JEST POSIADANIE NAJNOWSZE TWRP W WERSJI >2.8 KTÓRE OBSŁUGUJE F2FS!!! Co to jest F2FS? Odsyłam do FAQ które jest niżej.

  Istnieje też KatKiss w wersji bazującej z Lollipopem (Android 5.0) - zrobię osobny temat do tego ROMu.

  Jeśli chodzi o benchmarki to na ext4:

  Quadrant: 4917

  AnTuTu: 21862

  Natomiast na F2FS:

  Quadrant: 5058 (lepszy wynik + w każdej grafice było 1-5FPS więcej)

  AnTuTu: 21298 (chociaż przy grafice było o 3-4-5 FPS więcej :zdziwko: )

  Wystarczy porównać wyniki z wynikami na stockowym 4.2.1 Jelly Bean i odpowiedzieć sobie czy warto wgrać :)

  Sposób ten został wykorzystany przeze mnie w modyfikacji tabletu (TF300T z dockiem) na Windowsie 7 x64 i jest w porządku. Pliki będą na moim Dropbox żeby nie było kłopotów z ściągnięciem. Zaznaczę jeszcze jedną sprawę - Windows 7 w Windows Update posiada sterowiki do fastboot natomiast Windows 8 i Windows 10 niestety nie i trzeba je ręcznie zainstalować. W CMD będzie wykrywać urządzenie ale nie będzie opcji wgrania np. recovery :)

  A więc zaczynamy :cool:

  Warto zagłębić się w te tematy:

  No to jedziemy z tym koksem, jak wgrać?

  1. Na początek, warto dla świętego spokoju naładować baterie do 100% - nie jest to koniecznością ale te 50% wypadałoby mieć.

  2. WAŻNE! Mieć najnowszego dostępnego Androida 4.2.1 dla TF300T oraz bootloader w wersji 10.6. (Jak sprawdzić wersję bootloadera? Wyłączyć tablet i włączyć przytrzymując power + vol-). Jeżeli tablet nie jest zaaktualizowany - proszę zaaktualizować chociażby przez OTA (On-The-Air).

  3. Pliki do ściągnięcia:

  4. Instalujemy ADB oraz fastboot. W tym celu wystarczy zainstalować plik .exe z uwzględnieniem, żeby zainstalowało się w C:/ADB.

  5. Wrzucamy 3 pliki do pamięci tabletu bezpośrednio: gapps-KatKiss....zip oraz KatKiss-4.4.4....zip (nie rozpakowywać ich, wrzucić w .zip) oraz unlocker_v8.apk (wypakować z .zip)

  6. Instalujemy plik unlocker_v8, akceptujemy regulamin (zaznaczamy ptaszkiem i akceptujemy) oraz zaznaczamy ptaszkiem Agree tam gdzie trzeba i klikamy duży przycisk "Press to unlock the device". I w tym momencie trzeba wpisać hasło do konta Google i po udanej czynności tablet odblokuje bootloader.

  W razie problemów z działaniem aplikacji - spoiler:

  1. Wyłączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie na czas działania

  2. Na koncie Google pozwolić na logowanie mało znanym aplikacjom

  7. Wyłączamy tablet oraz wchodzimy w tryb bootloader. W tym celu przytrzymujemy Power + Vol- przez kilka sekund i włączy się tryb Fastboot. Widnieją na nim trzy ikony, na razie na nich nie zwracamy uwagi.

  8. Podłączamy tablet - odczekajmy chwile aż Windows zainstaluje sterowniki do fastboota z poziomu Windows Update.

  9. I teraz zaczynamy zabawę w CMD. Wchodzimy w Mój Komputer --> Dysk C:/ --> ADB. I tam proszę wkleić plik: openrecovery-twrp-2.8.1.0-tf300t.blob - ale najlepiej zmienić nazwę na "twrp.blob". Trzymamy lewy shift i w wolnym miejscu naciskamy PPM i "Otwórz okno polecenia tutaj".

  Wpisujemy w CMD:

  fastboot devices

  Enter i powinno wyskoczyć wykryte urządzenie w trybie fastboot.

  Teraz wpisujemy:

  fastboot -i 0x0B05 flash recovery twrp.blob

  i odczekujemy kilka sekund, powinna się pojawić mniej więcej taka informacja:

  C:\ADB\fastboot -i 0x0b05 flash recovery twrp.blob sending 'recovery' (6448 KB)...

  OKAY [ 3.125s]

  writing 'recovery'...

  OKAY [ 8.624s]

  finished. total time: 11.749s

  Oraz na tablecie będzie pełny pasek niebieski - czyli wszystko OK.

  I w końcu:

  fastboot reboot

  I tablet zacznie się włączać - może się dłużej włączać ale cierpliwości. Pojawi się napis: Device UnLocked, nie trzeba zwracać uwagi - po prostu informacja iż tablet odblokowany.

  Wyłączamy tablet i po raz kolejny wchodzimy w tryb fastboot (Power+vol-). W trybie fastboot wciskamy teraz vol+ kiedy RCK miga na zielono. Zacznie wchodzić w TWRP, czyli w recovery.

  10. I teraz już możemy zacząć zabawę w TWRP.

  A więc, jeżeli chcemy zostać na ext4 to przejdź do punktu 10.1, natomiast jeżeli chcesz mieć w F2FS, przejdź do punktu 10.2!!!

  10.1: PODSTAWIENIE ROMU NA EXT4:

  • Można zrobić backup systemu na wszelki wypadek - ale nie jest to koniecznością. W tym celu: Backup --> Zaznaczamy wszystko -->Swipe to Backup. Backup zostanie zapisane w pamięci tableta w /sdcard/TWRP/...

  • Robimy wipe (czyszczenie plików). W tym celu: Wipe --> Advance Wipe --> Zaznaczamy: Dalvik, System, Cache, Data --> Swipe to Factory Reset. Czekamy aż się skończy.

  • Instalujemy KatKiss. W tym celu: Install --> wybieramy KatKiss-4.4.4......zip --> Odznaczamy Weryfication .zip signature --> Swipe to Install. Czekamy

  • Instalujemy Gaaps. W tym celu: Install --> wybieramy gapps-KatKiss-4.4.4...zip --> Odznaczamy Weryfication .zip signature --> Swipe to Install.

  • Po zainstalowaniu: Wipe Dalvik/Cache

  • W TWRP to już wszystko - wybieramy Reboot --> System.

  10.2: PODSTAWIENIE ROMU NA F2FS:

  Niestety tutaj backup nic nie da ze względu na to iż trzeba sformatować partycję Data, a to akurat w tej partycji będzie backup także po zmianie plików backup przepada więc proszę dokładnie czytać poradnik!

  • Napierw trzeba sformatować partycję System oraz Dalvik Cache. W tym celu: Wipe --> Advanced Wipe --> Zaznaczamy Dalvik oraz System --> Repair Or Change File System --> Change File System --> F2FS --> Swipe to Change

  • Instalujemy KatKiss. W tym celu: Install --> wybieramy KatKiss-4.4.4......zip --> Odznaczamy Weryfication .zip signature --> Swipe to Install. Czekamy

  • Instalujemy Gaaps. W tym celu: Install --> wybieramy gapps-KatKiss-4.4.4...zip --> Odznaczamy Weryfication .zip signature --> Swipe to Install.
  • Jeżeli zainstalowanie obu systemu poszło bez zarzutu, o czym TWRP poinformuje, przechodzimy dalej. Formatujemy partycję Data: Wipe --> Advanced Wipe --> Zaznaczamy Data --> Repair Or Change File System --> Change File System --> F2FS --> Swipe to Change

  • Po sformatowaniu można już odpalić system- wybieramy Reboot --> System.

  11. I to jest wszystko. Tablet będzie się długo włączać dlatego należy tu uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli będzie się uruchamiać dłużej niż powiedzmy 10 minut, przytrzymać power aż tablet zgaśnie i włączyć jeszcze raz. Powinno być ok.

  Screeny+benchmark: KLIK

  Temat na XDA: KLIK

  Mini FAQ:

  1. Jak podkręcić procesor i o ile?

  Ustawienia --> Perfomance --> Minimum frequency/Maximum frequency. Max można ustawić na 1700MHz, natomiast min sobie wybrać, im niżej tym większa oszczędność baterii - na tej najniższej prędkości będzie pracować tablet nieużywany.

  2. Czy ROM wspiera dock?

  Tak, wspiera dock, wszystkie przyciski działają, także te funkcyjne (jasności, wł/wył WiFI itd.). Jest możliwa ich edycja w Ustawienia --> Dock -->Add Key Override Actions.

  3. Co z aplikacjami Google?

  Po zainstalowaniu gaapsów w TWRP jest tylko Google Play (sklep) i z jego poziomu należy najpierw zaaktualizować Usługi Google Play a potem samemu w razie potrzeby ściągnąć aplikacje tj.: Chrome, Gmail, Mapy, YouTube - bedą działać bez zarzutu.

  4. Dlaczego trzeba odznaczyć Weryfication ZIP Signature w TWRP?

  Właściwie sam tego rozgryźć nie mogę - najprawdopodobniej jest coś nie tak z .zip według TWRP - ale proszę się nie martwić - sam wgrałem z tego .zip i wszystko działa bez zarzutu!

  5. Czy można wgrać ten ROM do tabletów TF300T(G/L)?

  Tak, ale po prostu nie będzie działać radio (modem 3G).

  6. Czy są polskie znaki?

  Tak, Ustawienia --> Język, klawiatura --> Klawiatura fizyczna --> Asusdec --> Wybrać i zaznaczyć Polski

  7. Co to jest F2FS?

  Jest to system plików w Androidzie stworzony przez Samsunga, rozwinięcie skrótu brzmi Flash Friendly File System. Standardowo jest ext4 w Androidzie ale wychodzi na to że jednak F2FS jest w benchmarkach szybszy.

  Moje odczucia będąc na tym ROMie? Bardzo wyśmienite. Miałem wcześnie stock 4.2.1 Jelly Bean, ale on się ścinał, wiec zainstalowałem sobie CM11 - był bardzo rozbudowany ale dalej nie miał tej szybkości jakiej potrzebowałem i dopiero ten ROM dał mi pełen komfort korzystania z tabletu. Tablet jest naprawdę szybki, czasem potrafi złapać zamułkę przy zasobożernych aplikacjach tj. Facebook czy Messenger - ale to nie ma znaczenia dla mnie, ważne ze mogę komfortowo korzystać z tabletu!

  Jeśli ktoś czegoś nie rozumie albo nie wie dokładnie jak coś zrobić - pisać niżej - odpowiem najszybciej jak mogę. W razie błędów proszę pisać PW - poprawię :)

  Poradnik stworzony przeze mnie na podstawie tematu z XDA oraz z mojego doświadczenia. Kopiowanie bez mojej wiedzy zabronione.

  Edytowane przez xamil9445
  • Lubię to! 6

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  wyskoczyl mi blad....

  sending "recovery' <6728 KB>...

  Failed <command write failed <no such device or address>>

  finished. total time 0.000s

  co robic?

  tzn ze nie bedzie dzialać mi Aero2 na tablecie?a

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  ak44

  Dopisz jeszcze jak przejść na F2FS.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  W sumie faktycznie, widzę w temacie iż kernel automatycznie wykrywa system plików który jest aktualnie używany. Z neta widzę że F2FS może być faktycznie szybszy w porównaniu do innego systemu plików. Ale kurczę, nie widze w temacie na XDA jak przejść na F2FS a w TWRP nie widzę takiej opcji.

  A może już jest ten F2FS wgrane? Jak to sprawdzić?

  EDIT:

  Dodałem do 1 postu screeny z systemu + wyniki z benchmarków (AnTuTu + Quadrant)

  EDIT1:

  TWRP --> Wipe --> Zaznaczam System (?) --> Repair or Change File System --> Change File System --> F2FS ?

  Dobrze? Pytanie co tu zaznaczyć? Tylko System czy też Cache? Data? Dalvik? Mogę przetestować to jutro w wolnym czasie czy faktycznie na F2FS będzie szybciej. A co do sprawdzenia systemu plików, w TWRP pisze - jest to ext4 :)

  ---------- Post added 14-01-15 at 15:11 ---------- Previous post was 13-01-15 at 23:01 ----------

  Ok, przeszedłem na F2FS bez utraty moich danych, sformatowane zostały partycje System i Dalvik cache. Cache nie dało się sformatować. Nie wiem czy partycję Data też trzeba/wypadałoby/można. Zaraz testy wydajnościowe i zobaczymy czy przyrost punktów jest - edytuję post jak skończę testy

  ---------- Post added at 15:41 ---------- Previous post was at 15:11 ----------

  Na ext4 wyniki prezentowały się następująco:

  Quadrant: 4917

  AnTuTu: 21862

  Po formacie na F2FS partycje system i dalvik cache

  Quadrant: 4708

  AnTuTu: 21310

  Natomiast, kiedy partycje data też sformatujemy do F2FS:

  Quadrant: 5058 (lepszy wynik + w każdej grafice było 1-5FPS więcej)

  AnTuTu: 21298 (chociaż przy grafice było o 3-4-5 FPS więcej :zdziwko: )

  Czyli faktycznie F2FS jest szybsze od ext4 w benchmarkach i grafice ale nie odczuwamy tego za bardzo z tego względu iż na ext4 system chodził bardzo dobrze :hurra:

  ---------- Post added at 16:25 ---------- Previous post was at 15:41 ----------

  I kolejna edycja postu:

  1. Dopisałem wzmianki o F2FS (do FAQ, osobne poradniki do ext4 i F2FS w pkt 10, różnice w benchmarkach)

  2. Małe poprawki tematu i wyglądu xD

  Myślę iż to wszystko i zabiorę się w najbliższym czasie za KatKiss na bazie Lizaka i testy na ext4 i F2FS i opiszę wszystko w osobnym temacie i też ten sam poradnik zrobię.

  Edytowane przez xamil9445
  • Lubię to! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Xamil9445 ,wszystko śmiga,jasny i zwięzły opis zmiany romu.

  Transformer dostał drugie życie ;)

  Jedną sprawę muszę wyjaśnić,zjadło mi przez noc barerię ,ale to coś z ustawieniem zasilania,drobnostka.

  Jest tylko jeden (dla mnie) mankament,w dalszym ciągu brak wsparcia dla usb audio :mad:

  Jeszcze raz dzięki za poradnik.

  Edit.

  Problem baterii częściowo zidentyfikowany ,tablet nie przechodzi w deep sleep,jest jakieś rozwiązanie ?

  Edytowane przez Raideri

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  1. Jeśli chodzi o baterię to sprawdź w Ustawienia --> Bateria co tak żzera albo zainstaluj jakaś aplikacje (która wymaga roota) do sprawdzenia co to za proces żzera baterię - akurat teraz mi z głowy wyleciała nazwa aplikacji :mad:

  2. USB Audio? Rozwiń?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Po którymś reboocie zaskoczyło,i jak na razie jest ok.

  Z logów wynikało,że to nie wina konkretnego procesu.

  Po prostu tablet nie wchodził w uśpienie,tylko pracował z minimalnym taktowaniem ustawionym w panelu oc,tj 200 mhz.

  W tej chwili śmiga.

  Usb audio,możliwośc podpięcia daca audio pod usb.

  Na stocku było nieużywalne,dżwięk był poszatkowany,ale coś tam próbowało działać ;)

  Na katkiss całkowite milczenie.

  Np. na galaxy samsunga,i niektórych chińczykach, dac działają.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Czyli raczej ja tutaj nic nie zdziałam - trzeba by było pisać do autora ROMu. KatKiss 4.4.4 juz nie jest rozwijany, natomiast na bazie Lollipop 5.0 już tak i istnieje temat na xda :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ogólnie jestem bardzo zadowolony,usb audio nie jest dla mnie aż takie ważne,ale gdyby było nie obraziłbym się :)

  Dlaczego Lollipop nie do końca przypadł ci do gustu ,jeżeli mogę spytać ?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  1. Masz powiadomienie które ci wisi (GG, 3G Watchdog) to nie da się usunąć z panelu powiadomień

  2. Brak możliwości wpisania od razu wzoru tylko trzeba najpierw przesunąć do góry a potem wzór

  3. Brak możliwości edycji szybkich ustawień, a one się same zmieniają wraz z częstotliwością ich używania (to już szczyt wszystkiego, ale CyanogenMod to już poprawił)

  4. Po rozwinięciu powiadomień nie zajmuje całej szerokości ekranu tylko ledwie kawałek - marnowanie miejsca

  5. Biały kolor w ustawieniach :zdziwko:

  6. Brak całości, wszędzie tysiąc różnych kolorów bez spójnej całości

  Styknie :E

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x