Skocz do zawartości
maxprzemo

recovery [TWRP][osprey] TWRP 3.0.0 Recovery dla Moto G 3rd ( 2015 )

Rekomendowane odpowiedzi

maxprzemo
    Poradnik napisany jest w celach informacyjnych, wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność
    NIE JESTEM I NIGDY NIE BĘDĘ ODPOWIEDZIALNY JEŻELI TWÓJ TELEFON STANIE SIĘ DROGIM PRZYCISKIEM DO PAPIERU !

Chciałbym przedstawić działające TWRP Recovery dla modelu moto G ( 3nd 2015 ). Recovery jest praktycznie w pełni działające.

264mmop.jpg

Aby zainstalować recovery musisz najpierw odblokować bootloader TUTORIAL

INSTRUKCJA INSTALACJI:

• Upewnij się że telefon jest naładowany w 100% i posiadasz przewód USB.
    • Zainstaluj najnowsze sterowniki Motorola USB Drivers Pobierz tutaj
    • Pobierz oprogramowanie adb oraz Fastboot ( polecam tą paczkę którą sam używam Pobierz tutaj) użytkownicy Windows 10 mogą potrzebować tej paczki ( LINK ) .
    • Stwórz folder na komputerze ( o nazwie np. moto ) i wypakuj do niego zawartość paczki .zip (Punkty 2, 3, 4 nie musisz powtarzać jeśli masz już pliki z tutoriala z odblokowania bootloadera.)
    • Pobierz recovery http://forum.xda-developers.com/devdb/project/?id=11051#downloads Umieść recovery w folderze moto.
    • Upewnij się że masz włączone Debugowanie USB w telefonie. Wejdź w Ustawienia >> Opcje programisty i sprawdź czy jest włączone suwakiem Debugowanie USB
    • Podłącz telefon do komputera przewodem USB
    • Wejdź do folderu moto na komputerze ( tam gdzie wypakowane są pliki )

Uruchom wiersz poleceń ( terminal)( shift + prawy przycisk myszy ) z menu wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj

• Wpisz komendę w terminalu
      adb reboot-bootloader

Telefon zrestartuje się do trybu fastboot mode
    • Gdy telefon znajduje się w trybie fastboot, sprawdzić czy komputer widzi urządzenie.

Wpisz komendę w terminalu

fastboot devices

W odpowiedzi pokaże się Serial Number telefonu (Serial Number powinien być zgodny z tym widocznym w telefonie ) oznacza to że połączenie jest prawidłowe.
    • Aby tymczasowo uruchomić TWRP Recovery wpisz komendę:
      fastboot boot twrp-osprey-3.0.0-r2.img

Aby na stałe zainstalować TWRP Recovery wpisz komendę:
      fastboot flash recovery twrp-osprey-3.0.0-r2.img

Po instalacji żeby wejść w tryb recovery poruszając się przyciskami głosu wybierz opcję RECOVERY MODE i zatwierdź wybór przyciskiem power.

fc0ck8.jpg

Metoda przetestowana przeze mnie osobiście.

Nie jestem autorem tego TWRP Recovery. Podziękowania dla squid2

Oryginalny wątek na xda : http://forum.xda-developers.com/2015-moto-g/orig-development/twrp-twrp-moto-g-2015-t3170537

PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH:

Czyli co i jak zrobić w TWRP Recovery.

Backup czyli Kopia zapasowa:

Pierwszą czynnością jaką powinno się wykonać po instalacji TWRP recovery jest wykonanie kopii zapasowej systemu.

TWRP Recovery oferuje wykonanie najlepszej, najbardziej kompletnej kopi zapasowej jaką można wykonać na telefonach z androidem na pokładzie. Kopia obejmuje wszystko to co mamy w telefonie czyli kopię całego systemu android + kopię wszystkich ustawień systemu ( dzwonki, tapety, historia połączeń i smsów, pełna kopia ustawień sieci, wifi, blokady ekranu, kont na jakie jesteśmy zalogowani w telefonie itd. itd.) po prostu wszystkiego co ustawiliśmy samodzielnie w telefonie. Kopia obejmuje też wszystkie aplikacje jakie pobraliśmy ze sklepu Play plus wszystkie ustawienia tych aplikacji ( logowania, save z gier itd.). Kopia zapasowa obejmuje też kernel i ramdisk.

Wiec zanim wgracie custom Rom, Kernel lub zaczniecie usuwać aplikacje systemowe z telefonu, warto zrobić taką kopię zapasową żeby w razie problemów można było w szybki sposób wrócić do "punktu wyjścia". 

Jak wykonać kopię zapasową w TWRP Recovery:

Wchodzimy w opcję Backup

51x5vk.jpg

Zaznaczamy wszystkie cztery partycje /System, /Data, /Cache, /Boot i potwierdzamy swipe to Backup.

11ru4ue.jpg

Jest też możliwość wybrania pamięci na której zostanie utworzona kopia zapasowa ( kopia może mieć ponad 3Gb danych)

Wchodzimy w Select Storage

sdclu9.jpg

I z menu wybieramy pamięć na której zostanie zlokalizowana nasza kopia zapasowa

r2965z.jpg

Drugą z ciekawych opcji jest możliwość wyboru nazwy kopi. Nie musimy się przejmować jeśli jej nie wybierzemy bo nazwa zostanie wygenerowana automatycznie. 

Klikamy na (Auto Generate)

ndwqpj.jpg

I wpisujemy własną nazwę kopi.

Nazwa kopi nie może zawierać Polskich liter ąĄ,ćĆ,źŹ,żŻ,śŚ,óÓ itd. nie może też zawierać znaków specjalnych ~`<>:"|}{*&^%$#@ itd. i nie może być w nazwie spacji czyli nazwa musi być jednym ciągiem znaków. Jeśli nie jesteś pewien jak ma wyglądać nazwa to zostaw ją do automatycznego wygenerowania.

2nu17c2.jpg

Po wybraniu opcji swipe to Backup rozpocznie się tworzenie kopii zapasowej. Czas wykonania kopi zależy od tego ile mieliśmy aplikacji na telefonie i może trwać nawet kilka minut. Czekamy cierpliwie aż cały proces wykona się do końca a na ekranie zobaczymy komunikat Successful

spex6d.jpg

Gotowe mamy naszą kopię zapasową   :)

Restore czyli przywracanie kopii zapasowej:

Znudził nam się custom rom i chcemy wrócić na stocka, usunęliśmy o jeden plik za dużo z systemu i coś nam nie działa lub mamy bootlopa właśnie po to jest backup żeby nam pomóc i ułatwić życie.

Przywrócenie kopi zapasowej jest bardzo proste. Jeśli wykonaliśmy pełną kopię zapasową jak w pierwszej części to wystarczy wybrać opcję Restore.

ndlqxd.jpg

Wybrać kopię zapasową ( tak można mieć kilka kopi zapasowych). Po prostu klikamy na wybranej.

dboa5d.jpg

Oraz potwierdzić operację Swipe to Restore

2z8dctg.jpg

Rozpocznie się proces przywracania kopi. Czekamy cierpliwie do końca. Po pomyślnym zakończeniu przywracania kopi pojawi się komunikat  Successful

30i9h81.jpg

Po zakończeniu przywracaniu kopi możemy od razu zrestartować telefon opcją Reboot System

Jeśli nie widzimy naszych kopi zapasowych prawdopodobnie znajdują się one na innej pamięci. 

Żeby wybrać inną pamięć wybieramy Select Storage

2n8u6g5.jpg

A następnie inny nośnik danych 

2m6o6fs.jpg

Gotowe po restarcie telefonu powinniśmy mieć przywróconą kopię zapasową.

Wipe czyli Ustawienia Fabryczne (Factory Reset):

Ustawienia fabryczne (czyli Factory Reset) jak sama nazwa wskazuje pozwalają przywrócić telefon do stanu w jakim został wyjęty z pudełka po zakupie. 

Kasowane są wszystkie konta na telefonie i aplikacje jakie pobraliśmy ze sklepu Play razem z ich ustawieniami. 

Wiele osób błędnie myśli że Ustawienia Fabryczne przywrócą skasowane pliki systemowe. Nie przywracają ich !

Ustawienia fabryczne formatują wybrane pamięci telefonu i nic więcej.

Jak zrobić Ustawienia Fabryczne z poziomy TWRP Recovery:

Wchodzimy w opcję Wipe

s2xiwz.jpg

I potwierdzamy Swipe to Factory Reset. W opisie widać że nie zostanie przy tej operacji wyczyszczona internal storage czyli nasza pamięć wewnętrzna.

2saeamp.jpg

Uwaga! Nie będzie żadnego dodatkowego ekranu potwierdzenia. Formatowanie rozpocznie się natychmiast.

Po zakończeniu operacji pojawi się komunikat Successful możemy od razu zrestartować telefon wybierając Reboot System

2cfs7k7.jpg

Przy instalacji custom romów można zastosować zaawansowane wipe żeby przeczyścić pamięć telefonu:

Wybieramy Advenced Wipe

14uawoz.jpg

Zaznaczamy pamięci które mają być sformatowane i potwierdzamy Swipe to Wipe

osbj8z.jpg

W moim przypadku zaznaczyłem pamięć /system czyli skasowałem sobie system operacyjny Android i telefon nie wstanie   :)

Muszę wgrać custom rom lub przywrócić kopię zapasową.

Do wyboru jest jeszcze /Internal Storage czyli Pamięć Wewnętrzna, Micro SDCard czyli Karta Pamięci SD i USB-OTG czyli nośnik podłączony przez port usb.

Edytowane przez mattaj86
    Dodałem prefix.
    • Piwko! 1
    • Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mógłbym zainstalować tę wersję na wcześniejszą 2.8.7?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@@tosiek721

Oczywiście że tak :)

Ja tak robie z każdą nową wersją.

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem nowy w sprawach instalacji ROM-ów, ale jakoś daję radę sobie z tym wszystkim (instalacja Kerneli, ROM-ów, modyfikacji itp.). ;) Lecz przy każdej zmianie ROM-u zawsze trzeba wykonać full wipe? Dla przykładu: Mam od pewnego czasu CyanogenMod 13, chcę przejść na crDroid czy każdy inny ROM, to czy wipe samego /system i instalacja innego ROM-u zachowa moje ustawienia i aplikacje? ;) Jeśli nie to czy jest taka możliwość i jak to zrobić? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Patrax

Jak zaktualizować TWRP do wersji 3.0.2? robić tak samo jak w poradniku? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@@Patrax
    Tak.
    Postępujesz zgodnie z instrukcją z wyjątkiem komendy 

fastboot flash recovery twrp-osprey-3.0.0-r2.img

Jak łatwo się domyśleć zmieniasz w niej twrp-osprey-3.0.0-r2.img na twrp-osprey-3.0.2-r1.img. Bo to jest wskazanie pliku który chcesz wgrać.
    Aktualizację można wykonać też z poziomu samego TWRP Recovery. 
    Wrzuć plik twrp-osprey-3.0.2-r1.img na kartę SD. Następnie restart do TWRP recovery.
    Wybierz Install następnie wybierz Install Image:

o86xcn.jpg

Odszukaj recovery i w nie kliknij:

2mdqmgo.jpg

W następnym oknie wybierz koniecznie Recovery:

2w50l7c.jpg

Swipe to confirm flash i gotowe   :) Edytowane przez maxprzemo
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy stock recovery od modelu 1550 podejdzie do 1541?Chciałbym zmienić bez instalacji całego romu przed aktualizacją.

Edytowane przez tosiek721

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie. Czy mogę wgrać nowe recovery na stare? O co chodzi, odblokowałem bootloadera, wgralem twrp 287r7, po czym zrootowalem telefon poprzez wgranie supersu. Po tym zabiegu chciałem wejść na nowo do recovery, ale jedynie co wyświetla się na ekranie to komunikat "brak polecenia" po czym telefon włącza się

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

@@felekk90

Prawdopodobnie nie wgrałeś "na stałe" - powtórz kroki z 1szego posta(flash) z nowym twrp i je raz uruchom - zrób coś(wipe cache np.).

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zachu.

Witam. Troszkę już nie na czasie temat ale może warto dodać plik unlocked_logo.zip żeby pozbyć się tego walącego po oczach ekranu przy uruchamianiu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi