Skocz do zawartości
plebs

Odzyskiwanie utraconych danych - poradnik i temat zbiorczy.

  Rekomendowane odpowiedzi

  deus

  Witam.

   

  Niniejszy poradnik nie gwarantuje 100% skuteczności w odzyskaniu utraconych/usuniętych danych w wyniku formatowania, zdarzeń losowych czy zamierzonego działania. Ma na celu poszerzenie wiedzy użytkowników oraz niesienie „pierwszej pomocy” w takich przypadkach. Część z opisanych poniżej sposobów przetestowałem osobiście, dlatego zdecydowałem się na napisanie tego krótkiego poradnika, by pomóc w szybki sposób odnaleźć pożądane w tej materii informacje jak i oszczędzić zakładanie nowych wątków. Wybór programów jak i przedstawionych metod ma charakter subiektywny. Nie uwzględniłem również czynności opartych o prawa roota – zaawansowani użytkownicy lub eksperci poradzą sobie bez jakichkolwiek poradników.

   

  Jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź sugestie do poniższych programów lub chcesz poruszyć kwestie dotyczące samego odzyskiwania danych – zrób to proszę poniżej.

   

  CO WARTO WIEDZIEĆ?

   

  Jak zwiększyć szanse odzyskania danych?

  **Ważnym elementem każdego  kroku w odzyskiwaniu danych jest nie nadpisywanie nowych plików po przypadkowym usunięciu starych. Każdy nowy zapis na nośniki teoretycznie obniża prawdopodobieństwo odzyskania w pełni utraconych danych.

   

  Jak ustrzec się przed utratą danych? Profilaktyka.

  Aby uniknąć napiętej atmosfery i rozpaczy w poszukiwaniu utraconych danych sugeruję tworzenie regularnej kopii zapasowej urządzenia (dostępne z poziomu ustawień), synchronizacji kontaktów z kontem Google czy eksport istotnych danych na serwery serwisów typu „chmura” (tu polecam Google Drive oraz Dropbox).

   

  Jak to w zasadzie działa?

  **To pytanie zadała sobie pewnie nie jedna osoba uruchamiająca pełna nadziei program do odzyskiwania danych. Mechanizm takiego oprogramowania jest stosunkowo prosty. Program po zainstalowaniu skanuje dany wolumin (twardy dysk, pendrive, kartę SD itp.) a następnie tworzy swoisty indeks plików, które obecnie posiadamy w pamięci jak i tych, po których został jedynie ślad – usunięte dane. Dlatego właśnie bardzo istotnym elementem, który podnosi skuteczność odzyskania danych jest nie zapisywania nowych plików po usunięciu danych.

   

  Do dzieła!

   

  PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA

  Tutaj sprawy niestety nie wyglądają zbyt przyjaźnie. Urządzenie podłączone do komputera, jako „aparat”, czy „urządzenie multimedialne” nie jest przez system Windows traktowane, jako dysk, nie ma więc pełnego dostępu do narzędzi opierających się o analizę woluminów czy rekonstrukcję ich indeksów.

   

  1. Pajęczyna na ekranie i niedziałający dotyk

   

  a) Jeśli spotkał Cię niefart i stłukłeś szybę ekranu wraz z dotykiem – nic straconego –  jeżeli ekran wyświetla obraz poprawnie a Twoje urządzenie obsługuje OTG. W tym wypadku potrzebny będzie standardowy kabel OTG oraz urządzenie wskazujące USB: myszka, klawiatura a nawet pad. Nie muszą być to klasyczne urządzenia kablowe, te z odbiornikiem bluetooth sprawdzą się równie dobrze co tradycyjne. Po podłączeniu urządzenia wskazującego możliwe jest poruszanie się po interfejsie systemu Android i eksport danych na kartę pamięci, stworzenie kopii zapasowej lub wybranie odpowiedniego trybu w celu skopiowania danych do komputera poprzez późniejsze połączenie kablem USB.

   

  b) Możesz skorzystać z alternatywnej metody: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2786395

   

  2. Usunięte dane z pamięci wewnętrznej wskutek przypadkowego skasowania danych

   

  a) Najlepiej, jeśli uda się podłączyć telefon w trybie pamięci masowej – wtedy też urządzenie traktowane jest jako dysk (i ma przydzieloną konkretną „literkę” np. H:) W takim wypadku proszę przejść do paragrafu 2 – pamięć zewnętrzna.

   

  b) Nie mogę pominąć tu programu bardzo dobrze znanego i wcale nie mniej kontrowersyjnego. Chodzi oczywiście o Wondershare Dr.Fone for Android. Program, choć prosty w obsłudze poradzi sobie dobrze w przypadku standardowego usunięcia plików przez użytkownika. Nie wymagajmy od niego jednak odzyskania danych po formacie.

   

  PAMIĘĆ ZEWNĘTRZNA

  W przypadku pamięci zewnętrznej dysponujemy wymiennymi woluminami jak np. karty micro SD. Ułatwia to odczyt danych oraz ich odzyskanie. Proces ten sugeruję zacząć od wyjęcia nośnika z urządzenia pierwotnego (telefonu lub tabletu) i włożenie go do czytnika kart komputera. Jeśli nie posiadasz takiego czytnika możesz zakupić go za dosłownie klika złotych. Przejściówka wpinana jest w port USB, działa z każdym komputerem.

   

  a) Recuva – program, którego w zasadzie nie trzeba nikomu przedstawiać. Sprawdza się w większości przypadków dotyczących przypadkowego usunięcia danych jak np. poprzez działalność różnego rodzaju „czyścicieli”. Często programy mające utrzymać naszego smartfona lub tablet w czystości usuwają w ich mniemaniu zbędne dane a nierzadko działaniom takim padają zdjęcia lub muzyka.

   

  b) StrongRecovery – polski program całkiem dobrze spełniający swoją rolę. Jego główne zalety to spora skuteczność działania i banalnie prosta obsługa dzięki przyjaznemu interfejsowi oraz kreatorowi odzyskiwania.

   

  c) Pandora Recovery – Najlepiej sprawdza się na nośnikach, gdzie mamy ustanowiony format NTFS lub FAT (większość kart micro SD, pendrive’ów). Program o bardzo przyzwoitej skuteczności odzyskiwania danych jak i miłemu dla oka interfejsowi.

   

  d) TestDisk – program, którego obsługa wymaga nieco więcej wiedzy w dziedzinie informatyki, lecz jest zarazem potężniejszym narzędziem od wspomnianych wcześniej pomocników. Dzięki niemu odzyskamy dane nawet z nośników, które nie są poprawnie odczytywane przez system komputera („w celu użycia urządzenia zaleca się jego sformatowanie”). Wysoko rekomenduję użycie tego programu w trudniejszych przypadkach.

   

  Zachęcam także do odwiedzin naszego portalowego poradnika dotyczącego odzyskiwania danych: http://android.com.pl/artykuly/55170-poradnik-jak-odzyskac-usuniete-dane-z-urzadzenia-z-androidem/

   

  To tyle, jeśli chodzi o „pierwszą pomoc”. Jak wspomniałem, poradnik ma charakter poszerzenia wiedzy na temat odzyskiwania utraconych danych w różnoraki sposób: począwszy od przypadkowego usunięcia ulubionego zdjęcia po format karty SD. Żadna metoda nie gwarantuje jednak w  100% odzyskania danych.

   

  Znasz inne metody lub programy, które uratowały Cię przed całkowitą utratą plików?

  Napisz do mnie PW lub zostaw wiadomość w temacie, z przyjemnością zaktualizuję wątek.

   

  Poradnik został stworzony z myślą o użytkownikach portalu forum.android.com.pl.

   

  Nie wyrażam zgody na publikowanie tego poradnika na innych forach internetowych bez konsultacji ze mną.

  W myśl twórczej pracy stanowi on moją własność i kopiowanie go bez mojej zgody narusza ustawę o prawie autorskim.

  Edytowane przez deus
  Dodano pkt. b do paragrafu 1., drobne poprawki treści.
  • Lubię to! 6

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  piskorfa
  1. Pajęczyna na ekranie i niedziałający dotyk.

  W tym punkcie dodałbym jeszcze to: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16210873,Zbiles_ekran_w_smarfonie__Polak_stworzyl_narzedzie_.html prowadzący do wątku na xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2786395

  Nie wszystkie telefony obsługują OTG.

  • Lubię to! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  deus

  @@piskorfa

  Dziękuję za dodatkowy link, post pierwszy wzbogacam o odnośnik do xda ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  xperiagosc

  Ja kiedyś właśnie recuvy użyłem, jak przypadkiem se kartę pamięci sformatowałem, i muszę przyznać, że działa jak trzeba. Odzyskał 99% tego co tam było, na szczęście to na czym najbardziej mi zależało, udało się w pełni odzyskać.

  Innym dobrym programem jest isobuster. Ja akurat z płyty uszkodzonej dane wyciągnąłem, bo komp się wieszał przy próbie jej otwarcia, i też jest dobry. Nie testowałem go z kartami sd, ale może też da radę nim np. dane z uszkodzonej karty odzyskać.

  Wysłano przy użyciu LG L7 II (P710) Tapatalkiem 4

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Niechcący usunąłem plik (ponad 2GB) video z karty SD (w telefonie z Androidem). Ściągnąłem więc na windosa (W10) program Recuva i przeskanowałem kartę. Po przeskanowaniu plik jest widoczny ale niestety status pliku jest "bardzo zły". Oprócz tego jest komentarz, że plik został nadpisany innym plikiem video, który był nagrany dwa lata temu. Po przypadkowym usunięciu pliku nic nie robiłem na telefonie, po 30min wyciągnąłem kartę SD więc dziwne, że nadpisał się ten plik jakimś innym plikiem video. Po odzyskaniu pliku na dysk komputerowy niestety nie mogę go odtworzyć:
  - odtwarzaczem Allplayer wyskakuje komunikat "Brak jakiegoś kodeka (nie rozpoznałem jakiego) lub plik uszkodzony. Odtworzenie pliku jest niemożliwe!!"

  - VLC - wyskakuje komunikat "VLC nie rozpoznaje formatu wejścia:
  Format 'file:///D:/!%20boru/odz/uszkodzony/20160128_160420.mp4' nie może być usunięty. Zajrzyj do dziennika dla szczegółów""

  Czy macie jakiś pomysł co mogę zrobić? Czy jest szansa, żeby to video uratować?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  niestety nie moge uruchomic tego programu. Mam Windows 10, czy to może byc przyczyna?

  "system windows nie moze uzyskac dostepu do  okreslonego urzadzenia, sciezki lub pliku. Mozesz nie miec odpowiednich uprawnien dostepu do elementu"

   

  update:

  udało się odpalić starszą wersję 6.14.

   

  niestety nie mogę znaleźć lokalizacji, w której zapisano odzyskane pliki:

  18 files saved in /cygdrive/e/DCIM/Camera/recup_dir directory.
   

  nie mam takiej lokalizacji na dysku C. gdzie ja mam to szukac?

  Edytowane przez boruurob

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  piskorfa

  @@boruurob

  Czyżby Dysk E: itd... ? "/cygdrive/e/"

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Witam, mam huaweia P7, niestety upadł i rozlał się ekran. Telefon tylko świeci, nic nie wyświetla, ale włącza się. I tutaj moje pytanie, jak odzyskać z niego dane? Wyłączony jest tryb pamięci masowej. Po podłączeniu do komputera mam tylko okienko "HUAWEI P7-L10" i żadnych pamięci do wyboru. Jest może jakiś program który to obejdzie?

  post-317514-0-33685900-1454777599_thumb.jpg

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  deus

  @@adi1tysdz

  Czy w/w metody nie rozwiązują Twojego problemu?

  Proszę o dokładne przeczytania poradnika.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x