Skocz do zawartości
slan

rom VibeSavon 3.6 (Android 6.0) - English (19.12.2016)

Rekomendowane odpowiedzi

slan

Pojawił się nowy, całkiem przyjemny ROM o nazwie VibeSavon - aktualna wersja to 3.6.

Testuję go zaledwie od dwóch dni, więc nie znam jeszcze wszystkich zalet i wad.

Poniżej cechy, które zauważyłem (potwierdzam).

Zalety:

- szybkość/płynność działania interfejsu;

- dobre zarządzanie RAM-em;

- dość skuteczne usypianie/blokowanie aplikacji działających niepotrzebnie w tle;

- poprawne działanie diody powiadomień (pod warunkiem wykonania jednej zmiany, o czym poniżej);

- w miarę poprawne działanie funkcji DT2W i DT2S (obie funkcje należy wcześniej włączyć, o czym poniżej);

- standard 4G działający na obu slotach SIM (oczywiście nie jednocześnie);

- bardzo szybkie łączenie modułu WiFi;

- bardzo szybkie "łapanie" fix'a przez moduł GPS;

- duża głośność (po włączeniu Dolby);

- 25 czcionek do wyboru;

- brak chińskich śmieci;

- dodatki (jak w ROM'ach od CUOCO92): Fast Reboot, Battery Calibration, Engineer Mode, System App Uninstaller;

- opcja Recovery (reboot do partycji recovery) dodana do menu przycisku Power;

- działanie czujnika zbliżeniowego podczas rozmów dużo lepsze niż w przypadku ROM-ów od CUOCO92 (nie trzeba trzymać telefonu mocno przyciśniętego do ucha w obawie o ciągłe włączanie podświetlenia);

- wsparcie dla USB-OTG;

- dobry czas pracy na jednym ładowaniu (ok. 1,5 - 2 dni przy umiarkowanym użytkowaniu).

Wady:

- brak wsparcia dla systemu plików exFAT (system wymusza reformat karty microSD na FAT32 [emoji20]);

- brak języka polskiego, co częściowo można poprawić, instalując MoreLocale2;

- kretyński format przedstawiania numerów telefonów w apkach Telefon i Wiadomości (+XXX XXXX XXXX zamiast +XX XXX XXX XXX);

- brak możliwości włączenia roamingu osobno dla każdej karty SIM;

- jedynie cztery motywy/tematy ekranu odbierania/odrzucania połączeń - wszystkie niemal identyczne (odbieranie/odrzucanie przeciągnięciem dół/góra), bez możliwości pobrania innych motywów z Internetu;

- budzik działa (tzn. budzi) kiedy mu się zachce, a ściślej: tylko wtedy, kiedy telefon jest wybudzony - nie zalecam więc korzystania z tej pożytecznej funkcji - sam z tego powodu przegapiłem 2 aukcje na eBay-u [emoji20]; alternatywnie używam apki Caynax Alarm Clock i budzik się uruchamia, ale (co ciekawe) z mniej więcej półtoraminutowym opóźnieniem; problem z budzikiem miała jednak większość ROM-ów, które testowałem, nie jest to więc przypadłość tylko tego ROM-u;

- odnośnie powyższego: ROM generalnie "usypia" od razu po wygaszeniu ekranu niektóre aplikacje "na siłę" (np. eBay, AliExpress, OLX), pomimo odpowiednich ustawień w Power Management.

Poprawne działanie diody powiadomień:

- należy włączyć odpowiednie opcje (Missed calls i Unread messages) w Settings/Display/Light;

- w pliku /system/build.prop należy zmienić wartość zmiennej ro.lenovo.region z row na prc - w przeciwnym wypadku nie będzie działać dioda powiadomień dla przychodzących SMS-ów;

- po dokonaniu zmian w pliku build.prop wymagany jest restart telefonu.

Skoro jesteśmy przy edycji pliku pliku build.prop, osobiście zalecałbym zmianę wartości jeszcze jednej zmiennej, mianowicie: ro.product.model, z Pixel XL na np. Lenovo K3 Note. Spowoduje to nie tylko wyświetlenie poprawnej nazwy w pozycji Settings/About phone/Model number, ale także zgodną z rzeczywistym modelem telefonu identyfikację przy rejestracji np.w aplikacjach do obsługi kont bankowych czy innych nc+ Go - rzecz niby bez znaczenia, ale ładniej wygląda [emoji6]

Włączenie funkcji DT2W (wybudzanie podwójnym "tapnięciem"):

- w Settings/Character settings należy włączyć opcję Double tap screen on.

Włączenie funkcji DT2S (usypianie podwójnym "tapnięciem"):

- należy przytrzymać palec na ekranie głównym aż do momentu pojawienia się 4 ikon na dole ekranu;

- "tapnąć" w ikonę Options, następnie w ikonę Switch a na końcu Double-tap I...

Linki:

Download z Google Drive

Oryginalny wątek na stronie NeedROM

Instalacja ROM-u:

- standardowo, z poziomu TWRP, po wykonaniu full wipe.

Uwaga dla osób korzystających z PowerBank-ów:

To wprawdzie dotyczy większości ROM-ów, ale dla porządku napiszę: pod koniec ładowania (ok. 98%) pobór prądu przez telefon spada do zera, co powoduje automatyczne odłączanie napięcia na wyjściu w wielu PowerBankach. Efekt jest taki, że telefon będzie sygnalizował naładowanie akumulatora w 98%, a dioda powiadomień nie zaświeci się na zielono tylko zwyczajnie zgaśnie.

W przypadku korzystania ze źródeł zasilania, które nie odłączają napięcia na wyjściu po wykryciu braku poboru prądu (np. ładowarka sieciowa), stan naładowania akumulatora osiągnie 100%, a dioda powiadomień zmieni kolor z czerwonego na zielony.

Zapraszam do testowania.

Każda zmiana oprogramowania, zwłaszcza na nieoficjalne, wiąże się z ryzykiem. Ani ja, ani autorzy ROMu nie będą odpowiedzialni za wszelkie uszkodzenia sprzętu powstałe podczas próby instalacji systemu. Jakiekolwiek działania w tym zakresie podejmujesz na własną odpowiedzialność!

EDIT (04.10.2017):

Hmmm... dziwne (i przykre zarazem) - ani jednego, marnego komentarza [emoji20]

W takim razie dodam tylko, że jest to najprawdopodobniej ostatni ROM dla K3 Note, którego używam (nieprzerwanie od ponad 9 miesięcy) i zmieniał nie będę. Po wcześniejszym ciągłym "żonglowaniu" innymi ROM-ami, ten naprawdę polubiłem - posiada najwięcej zalet, a do wad (w sumie drobnych) zdążyłem się już przyzwyczaić.

Edytowane przez Gwozdek
    Dodałem informację o zrzeczeniu się odpowiedzialności za szkody mogące powstać podczas instalacji systemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja używam i tez sobie chwalę. Teraz jest już wersja 3.69 . Co prawda bez PL , ale to naprawdę nie ma znaczenia. Jeśli trzeba to moreLocale2 i jest OK. Firmware dopracowane i godne polecenia. Super bateria i bez śmieci do tego stopnia ,że trzeba instalować programy (jest ich tak mało) . Polecam jeśli chcesz mieć stabilny i oszczędny system.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    hollow

Zainstalowałem i... na początek zabawa z budzikiem żeby działał. Potem zabawa, żeby aplikacje mogły zapisywać dane na karcie SD. Potem zabawa z zmiana funkcji przycisku menu. A na końcu Chrome nie mogło się zalogować na konto google (usuwanie dodawanie kont, czyszczenie danych, aktualizacja google play service nic nie dało). I tak o to 4 godziny stracone. Przykro ale wracam do AOSP Androium 5.1.1.

Edytowane przez hollow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ważne jest aby byl nowy twrp, moze dlatego byly problemy (trzeba tez wyczyscic tel przed wgraniem). Ja uwazam ze jest to jeden z najlepszych rom-ow jakie mialem. Tu jest ten nowszy rom :

http://www.stupdroid.com/2017/09/vibe-savon-k3-note.html

Edytowane przez andrzejch

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    fiskomp

Mogę potwierdzić, że ROM jest na prawdę OK. Poprzedni oparty na 6.0 łapał już takie lagi, że miałem zamiar zmienić telefon. Okazało się, że telek jeszcze ma dużo wigoru.

Z zaobserwowanych:

Wybudzanie tapnięciem - ok

Foty - ok

Dźwięk - ok

Dioda - ok

Płynność - lux

Widoczność karty SD przez apki - różna (tych co sprawdzałem).

Wi-fi - stabilne

Blutacz - ok (błyskawicznie wykrył i sparował mojego Mi Band 2)

GPS - nie testowałem, ale po włączeniu lokalizacji, też szybko załapał.

Launcher - może być

LTE - pokazuje, ze łaczy się po 4G

Jak na razie mogę z czysty sumieniem polecić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi