Skocz do zawartości
Dexterewicz

Aktualizacja oprogramowania

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej tą metodą się nie zainstaluje

Spoiler

Screenshot_20170821-054346.png

Edytowane przez Natan
    Zdjęcia/Filmy wstawiamy w spoiler - zawsze, za wyjątkiem pierwszego posta tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Spoiler

dodana zawartość

Na tej stronie jest poradnik.                        www.stechguide.com/huawei-p10-lite-nougat-firmware-update/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    kris68

Przekleje to tutaj gdyby tamto znikło - wynika z tego jednak ze trzeba odblokowac bootloader co robilem w P 8 Lite ale w P 10 Lite nie chce - choc mam kod do odblokowania bootloadera ze strony Huawei. Potem może być problem z gwarancja.

Tekst o zmianie oprogramowania :

Firmware Information –

• Device – Huawei P10 Lite
    • Model – WAS-LX1
    • Android Version – 7.0
    • EMUI Version – 5.1
    • Firmware – B182/B183
    • Build Number –WAS-LX1C432B182/WAS-LX1C432B183
    • Region – Europe
    • Status – Official
    • Type – Full firmware image
    • Changes – Changelog

Note:-

• This Firmware file is only for Huawei P10 Lite WAS-LX1. Don’t try this on any other device.
    • Follow the steps correctly otherwise you may brick your device.
    • We are not responsible for any damage to your phone.
    • It may erase your data so it is advisable to take a complete backup of your phone for safer side.
    • Ensure that your phone has at least 50-60% charged to prevent the accidental shutdown in-between the process.

Download Huawei P10 Lite Nougat Firmware Update

1) Huawei P10 Lite B182 Nougat Update WAS-LX1C432B182

2) Huawei P10 Lite B183 Nougat Update WAS-LX1C432B183

3) Download Huawei P10 Plus Nougat Firmware Update

How to Install B182/B183 Nougat Firmware on Huawei P10 Lite –

1) First, you need to unlock the bootloader of Huawei P10 Lite and download and install a custom recovery. If you already had an unlocked bootloader and custom recovery installed on your device then skip this step.

2) Download Huawei P10 Lite B182/B183 Nougat files from above and save it on your device.

3) Now Boot your device into TWRP Recovery mode.

5) In TWRP first flash the update.zip file and once done without rebooting your device moves to the next step.

6) Now flash the second firmware file (update_full_WAS-L21_hw_eu.zip).

7) wait until the process finish.

8) Done! Reboot your device and enjoy.

Download Huawei P10 Lite Nougat Firmware Update and share it with your friends. If you have any questions comment below.

How to Unlock Bootloader of Huawei Devices

by Sumit · Published February 10, 2016 · Updated April 11, 2016

This guide helps you to Unlock Bootloader of Huawei Devices. Most of the Huawei devices comes with Bootloader locked, so you need to unlock it’s Bootloader before installing a custom ROM or Recovery. Why do we need to Unlock Bootloader on Android Devices? If you want to root your device or want to flash Custom ROM, or if you want to install a Custom Recovery, then you need to unlock your stock bootloader. So if have Huawei device and want to unlock its bootloader then follow below guide.

Spoiler

Unlock Bootloader of Huawei Devices

Unlocking Bootloader of Huawei device is very simple all you need a PC, Data cable, working internet connection and this step by step guide. Follow the below steps to Unlock Bootloader of Huawei Devices. But read the below note carefully before you unlock bootloader of Huawei devices.

Note:-

• Unlocking device bootloader will void your phone warranty, and you won’t claim it back.
    • Follow the steps correctly otherwise you may brick your device. We are not responsible for any damage to your phone.
    • It will erase all your Internal Storage Data, so we advise you first to take a complete backup of your phone and then proceed.
    • Ensure that your phone has at least 50-60% charged to prevent the accidental shutdown in-between the process.

How to Unlock Bootloader of Huawei Devices – 

1) First, enable ‘USB debugging’ and ‘OEM Unlock’ option from setting>developer option>. To enable Developer Options, go to About phone and tap the Build Number 7 times.

Spoiler

oem unlock

2) Install the ADB and fastboot driver for windows or ADB and Fastboot for Mac and then restart if you already have the driver installed then skip this step.

3) Now create a Huawei id from this page.

4) After creating a Huawei id, fill out the detail on this page.

5) It will ask for a product identification code, (to know that dial * # * # 1357946 # * # *) fill the MEI code and submit.

Spoiler

Unlock Bootloader of Huawei devices

6) Now you have unlock code. Save it for later use.

7) Now go to ADB and Fastboot installation directory open ADB folder and open the command window there by pressing and hold the ‘shift’ key and right-clicked anywhere in that folder.

Spoiler

fastboot cmd

8) Now connect your phone to PC and reboot the device into fastboot mode by typing “adb reboot bootloader”.

6) Type “fastboot devices” in command prompt and hit enter, it gives you serial numbers in return means your phone connect properly.

Spoiler

Fastboot devices

7) To unlock bootloader of Huawei Honor 5X, type “fastboot oem unlock unlock key”. Here replace unlock key with the key you got. For example “fastboot oem unlock 21084949302847″.

8) Above step will Unlock Bootloader of Huawei Devices. To restart the system type “fastboot reboot”.This is the complete guide of how to unlock

This is the complete guide of how to unlock bootloader of Unlock Bootloader of Huawei Devices. If you have any doubt related to above process comment below.

Edytowane przez Natan
    Dodano spoiler do cytatu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już można instalować B183 

Co ciekawe B182 jeszcze nie można... Changelog ten sam. B182 to dual sim a B183 single?

Jak ktoś chce zainstalować B183 to daję link do poradnika KLIK

b183.jpg

Edytowane przez Dexterewicz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    petu

B 183 to soft na SINGLE sim bo wczoraj córka dostała przez ota aktualizację ja mam dualsim i nic nie mam nowego B124 ech...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Update do B183 był z B127? Dziwny sposób rozsyłania aktualizacji ma Łałej.  W każdym razie B182 powinno być do końca następnego tygodnia. 

Edytowane przez Dexterewicz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    petu

Akurat u mnie było ze B14... coś tam

Edytowane przez Gwozdek
    Nie cytujemy postów poprzedzających. Używamy @up lub opcji Wspomnij (@ obok nazwy użytkownika).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zainstalowałem system WAS-LX1C432B183 na ...B127.

Czekałem na nowy system, bo próbowałem zrobić roota oraz zainstalowałem TWRP Recovery  i smartfon padł.

Udało mi się prawie naprawić poprzez ADB. 

Znalazłem rom WAS-L21 i z niego wyciągnąłem 2 pliki recovery1, recovery2.

Te 2 pliki wczytałem poprzez komputer i  ADB.

Po wczytaniu oryginalnych plików recovery smartfon wstał.

Nie działały jednak dzwonki i motywy.

Nowy rom B183 FullOTA zainstalowałem poprzez Firmware Finder.

Zainstalowałem jeszcze program Firmware Finder Proxy.

Rom B183 zainstalował się bez problem według opisu i filmu dostępnego na forum.

Teraz działa wszystko bajecznie!

PS. Odblokowałem  bootloadera

Root nie działał.

Spoiler

Screenshot_2017-08-27-17-03-48.png

Edytowane przez Gwozdek
    Proszę pamiętać, aby umieszczać filmy i zdjęcia w tagu spoiler. Nie dotyczy to tylko pierwszego postu tematu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak B183 działa względem poprzedniej wersji?  Poprawki zabezpieczeń z kiedy? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi