Skocz do zawartości
mad3ros

Aparat - dyskusja ogólna i zdjęcia wykonane naszym telefonem

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie kontrolnie zrobiłem kilka zdjęć w pomieszczeniach. Światło słabe. I zawsze mi wybiera przysłonę 1.5. Czemu u innych bierze 2.4?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Czemu u innych bierze 2.4?

Oto jest pytanie..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może tak jak S9 aparat posiada zmienną przysłone która zmienia się w zależności od światła.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie tak jest. Tylko na logikę powinien brać tą mniejszą przysłonę a nie dawać 2.4 a brakujące światło uzupełniać większym ISO. A większe ISO to więcej szumów, gorsza jakość zdjęcia. Gdyby u wszystkich było podobnie to rozumiem że tak Samsung zaprogramował automatykę aparatu. Tylko że u mnie właśnie jest przykład na poprawne działanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Pejotwroc  "światło słabe" to dość mało precyzyjne określenie, algorytm dobiera parametry na podstawie dokładnych odczytów i względem tego ustawia przesłonę/iso/czas naświetlania, różnice w doborze parametrów mogą wynikać z różnicy zmierzonego natężenia światła.

14 godzin temu, Pejotwroc napisał:

Tylko na logikę powinien brać tą mniejszą przysłonę a nie dawać 2.4 a brakujące światło uzupełniać większym ISO

Tu kwestia ustawień, jeżeli masz włączone rozmywanie tła to aparat będzie domykał przysłonę kosztem zwiększenia iso, jeżeli chcesz cokolwiek porównywać to tylko światłomierz + manualne nastawy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Akurat przy rozmywaniu tła aparat otwiera jak najbardziej przysłonę. Czyli na chłopski rozum efka będzie jak najmniejsza. Wtedy daje mniejsze ISO żeby zrekompensować sobie nadmiar światła które wypada na matrycę.

Dla mnie i dla matrycy słabe światło to większość zdjęć robionych w pomieszczeniu jak i w mocno pochmurny dzień. Nie musi to być noc jak większość sądzi [emoji3]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    weglus

Panowanie u Was szeroki kąt też zniekształca boki zdjęcia? Wiem, że ogólnie obiektywy szerokokątne mają taką przypadłość, ale nie myślałem, że aż tak.

Obiekt z boku kadru (osoba lub butelka) jest poszerzony o około 50% i jakby skrócony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    DaN995

Mam dokładnie tak samo.

SGS10e

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    W dniu 10.09.2019 o 00:25, weglus napisał:

Panowanie u Was szeroki kąt też zniekształca boki zdjęcia? Wiem, że ogólnie obiektywy szerokokątne mają taką przypadłość, ale nie myślałem, że aż tak.

Obiekt z boku kadru (osoba lub butelka) jest poszerzony o około 50% i jakby skrócony.

W ustawieniach aparatu jest opcja, która powoduje że w przypadku robienia zdjęć szerokokątnych nie zniekształca krawędzi zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rot

Gdzie?

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi