Skocz do zawartości
sp4ubw

update Aktualizacja firmware przez HiSuite na zablokowanym bootloaderze

  Rekomendowane odpowiedzi

  sp4ubw
  Napisano (edytowane)

  Jak wiadomo w wersjach P30 oraz P30 Pro można zmieniać oprogramowanie na kilka sposobów. Wypunktowałem je poniżej.

  1. Oficjalny sposób przez OTA, czyli czekanie, aż nasz IMEI będzie dopuszczony do instalacji i aktualizer w telefonie pokaże stosowne powiadomienie.

  2. Oficjalny sposób przez HiSuite z wykorzystaniem komputera. W tym wypadku podłączamy telefon do komputera i sprawdzamy czy jest nowy soft, jak jest to aktualizujemy. Tak samo wolny sposób jak z punktu pierwszego.

  3. Wykorzystujemy płatny serwis Funkyhuawei, który ma softy sporo wcześniej niż z punktów 1 lub 2 i za odpowiednią opłatą możemy wgrać taki soft do telefonu przez eRecovey. Metoda była całkiem ok, ale przy obecnych softach, które są wspólne dla wielu wersji tego samego modelu, zdarza się, że po takiej zmianie firmware nasz telefon zmieni region. To potem uniemożliwi jego zmianę na poprawny. Trzeba uważać i w ostateczności korzystać z tej metody. Softy wrzucane tą metodą są oficjalne, ale zmodyfikowane prze FH i po ich instalacji raczej nie pojawi się OTA. Pozostaje wtedy wrzucać od nich dalej, lub przywrócić telefon do stanu fabrycznego z softem niemodyfikowanym, czyli wgrać soft jak w punkcie czwartym lub piątym.

  4. Metoda aktualizacji przez eRecovery. Tożsama jest z usuniętą przez Huawei opcją w aktualizatorze "Pobierz ostatni pełny pakiet". Przydaje się, jak przy OTA częściowym coś nie chce działać poprawnie, wtedy można wrzucić cały soft od nowa bez resetu do ustawień fabrycznych. Ta metoda wrzuca tylko oficjalny soft zatwierdzony do flashowania. Nie ma opcji wrzucenia czegoś niezatwierdzonego. Ta metoda wymaga bycia w zasięgu sieci Wi-Fi, z którą łączy się telefon i pobiera firmware z serwerów Huawei.

  5. Oficjalny sposób przez HiSuite z wykorzystaniem trybu fastboot. Po uruchomieniu programu klikamy na "System recovery" i zostanie ściągnięty plik ostatniego pakietu dla naszego modelu, oraz wgrany w trybie recovery, instalowanego przez fastboot. Metoda ta jest tym samym co w punkcie czwartym, tyle, ze przez kabel i program HiSuite.

  6. Oficjalny soft serwisowy, czyli soft, który jest wgrywany w każdym serwisie Huawei w przypadku dowolnej naprawy telefonu. Taki soft można pobrać z tej strony:

  Softy serwisowe Huawei

  i do jego instalacji jest wymagany tylko telefon z kartą pamięci NM lub pendrive o pojemności minimum 8GB. Wystarczy ściągnąć potrzebny soft, wypakować folder "dload" na kartę pamięci lub na pendrive po jego uprzednim sformatowaniu do systemu plików exFAT i po tych czynnościach można wyłączyć telefon, nacisnąć wszystkie możliwie przyciski fizyczne i chwilę poczekać, aż zacznie się update softu, następnie puścić przyciski. Metoda bardzo dobra, skuteczna, softy tylko oficjalne i dopuszczone do instalacji, ale wrzucenie ich powoduje wymazanie wszystkiego w telefonie. Dostajemy taki telefon jak po kupnie - bez niczego. Wszystko trzeba instalować od początku (zdjęcia i filmy również znikną). Dostępność softów jest szybka, właściwie jak jest info, że gdzieś już ktoś dostał OTA to znak, że tutaj też już jet dany soft. Można wtedy pobrać i nie czekając na nic flashować.

  Wszystkie powyższe sposoby są przydatne tylko mają jedną wadę. Można nimi wrzucać softy, które są zatwierdzone do instalacji (pomijam punkt 3). Natomiast softy niezatwierdzone są wydawane dużo wcześniej i aby wrzucić taki soft na zablokowanym bootloaderze trzeba uciec się do metody numer 7.

  7. Nieoficjalny sposób na wrzucenie nieoficjalnego oprogramowania. Nie oznacza to, że można wrzucać cokolwiek, nie, można wrzucać tylko softy od Huawei, ale zanim zostaną dopuszczone do instalacji po numerze IMEI. To daje możliwość pozbycia się czekania na update i wrzucenia firmware jak tylko zostanie udostępniony na przykład w aplikacji Firmware Finder.

  Aplikacja Firmware Finder w wersji na PC jest do pobrania z oficjalnej strony autorów:

  Strona autorów Firmware Finder

  Wersja na telefon (bez reklam) do pobrania stąd:

  Firmware Finder - android bez reklam

  Wersja na telefon z reklamami do pobrania bezpośrednio ze sklepu Google:

  Firmware Finder - android Google Play (z reklamami)

  W programie tym można znaleźć soft do swojego modelu, wybrać ten, który chcemy wgrać i pobrać go na dysk lub telefon.

   

  Spoiler

  image.thumb.png.f4f4c3b54bf397f51b8a8373bee557a6.png

   

  Należy pamiętać o dwóch zasadach, da się wgrać tylko soft nowszy lub posiadany, oraz pobieramy tylko pełny pakiet, nie częściowe OTA.

  Po ściągnięciu dostajemy plik o nazwie "update_full_base.zip", który zostanie wykorzystany do wgrania, nie należy zmieniać jego nazwy. W programie możemy też zobaczyć aktualny opis zmian danego softu. W przypadku wersji na zrzucie mamy takie info:

  Spoiler

  image.png.f59320cbb84e9f79ddccb7a6b59b9389.png

   

  Następnym krokiem jest pobranie asystenta aktualizacji, niezbędnego do instalacji i podmiany plików w HiSUite. Nazwa się "HSTool" i został napisany dla modeli Mate 20 i serii P30. Link do programu:

  HSTool 1.30

  Po pobraniu należy stworzyć folder na dowolnym dysku, najlepiej bezpośrednio  i do niego skopiować pobrany plik "hstool.exe". UWAGA, nie wrzucać na pulpit czy inne wirtualne foldery. Najlepszy wybór to folder "HSTool" stworzony bezpośrednio na dysku. Do tego folderu kopiujemy ściągnięty plik softu pobranego z firmware finder. Tylko z tej lokalizacji hstool będzie mógł rozpakować dany firmware.

  Skoro mamy już asystenta i odpowiedni firmware to należy zainstalować program od Huawei o nazwie"HiSuite" tyle, że jest to specjalna wersja, zmieniona na potrzeby flashowania. Do wyboru mamy dwie wersje 301 lub 304. Przed instalacją konieczne jest odinstalowanie posiadanej wersji, jeśli mamy ją zainstalowaną.

  Programy HiSuite w wersjach specjalnych:

  HiSuite_9.0.2.301.exe

  HiSuite_9.0.2.304.exe

  Dodaję obie wersje gdyż program działa jak chce. Potrafi się zawieszać na szybszych komputerach. Należy sprawdzić samemu, który będzie lepiej działał na własnym komputerze. W przypadku, gdy będzie się zawieszał i nie ma dostępu do innego komputera - nic nie wskóramy i zmiana softu nie będzie możliwa. U mnie wystarczyło wyciągnąć z szafy stary laptop i na nim obie wersja działają doskonale umożliwiając flashowanie (Windows 10, SSD, Intel Core 2 Duo jakiś tam).

  Po zainstalowaniu programu, uruchamiamy go i odmownie klikamy na update do najnowszej wersji, następnie wybieramy menu (prawy górny róg)

  Spoiler

  image.png.c5556a71e6536469ed0e8dea06ec8344.png

  i tam zmieniamy ścieżkę zapisu do ROMów. Jest to konieczne aby program asystenta hstool mógł poprawnie odczytać ścieżkę do pobieranego softu. Bez tej zmiany nie uda nam się zmienić softu i po jego pobraniu dostaniemy error N.7 w asystencie, a w HiSuite komunikat "Decompress failed" po pobraniu softu z serwerów Huawei.

  Ścieżkę też tworzymy jak najkrótszą, najlepiej bezpośrednio na dysku, na przykład "HStool\ROM".

  Spoiler

  image.png.a9cd18f1c36b0dd2b2a2bdeb269445e9.png

   

  Warto też odznaczyć automatyczne uruchamianie po podłączeniu telefonu:

  Spoiler

  image.png.744a7f8cfbe294660079b2de4b5d5ccc.png

  Po konfiguracji, zamykamy program HiSuite i przystępujemy do jego modyfikacji.

  W tym celu pobieramy pliki "httpcomponent.dll" oraz "HiSuiteConfig.xml". Pierwszy służy do zmian w komunikacji z serwerami, drugi dodaje obsługę P30 oraz P30 Pro do listy urządzeń obsługiwanych przez HiSuite w trybie fastboot.

  Linki:
  httpcomponent.dll

  HiSuiteConfig.xml

  Pierwszy należy skopiować tutaj:

  c:\Program Files (x86)\HiSuite\

  Drugi kopiujemy tutaj:

  c:\Users\Nazwa_użytkownika\AppData\Local\HiSuite\userdata\UpdateDogDev\

  "Nazwa_użytkownika" to nazwa aktualnego użytkownika Windows.

  To wszystkie potrzebne modyfikacje, można przystąpić do flashowania. :)

  1. Uruchamiamy program "hstool.exe" (pamiętając o wgraniu do jego folderu pliku z softem) i dostajemy takie okno:

  Spoiler

  image.png.a475128989c4be7b2a993f24edc99138.png

   

  Wpisujemy "continue" i następuje zamknięcie programu HiSuite, jeśli był uruchomiony oraz rozpakowanie pliku z  softem do folderu podanego w opcjach HiSuite:

  Spoiler

  image.png.d465e687e6febb9e59594582b2259894.png

  Po rozpakowaniu (trwa to kilka minut) dostajemy info w programie i postępujemy dokładnie z informacjami krok po kroku.

  Spoiler

  image.png.a67882d39adb26e3589ad4fbf3d4fb7a.png

  Zgodnie z informacjami, należy zmienić plik hosts aby odciąć dostęp do internetu dla HiSuite (można tez wyłączyć internet - zadziała tak samo). Aby zmienić plik hosts należy go skopiować do dowolnej lokalizacji i w notatniku zmienić mu wpis na

  127.0.0.1 query.hicloud.com
   

  To odetnie dostęp dla HiSuite.

  Dla leniwych link do poprawnego pliku hosts z wyłączonym dostępem dla HiSuite:

  host_off

  Po ściągnięciu należy zmienić nazwę na "hosts" i można skopiować do lokalizacji:

  "c:\Windows\System32\drivers\etc\"

  Po tej zmianie uruchamiamy HiSUite i klikamy :System recovery"

  Spoiler

  image.png.6b093843673a0cd1e9d84023e85d8036.png

  Pojawi się okno z przyciskiem "Continue"

  Spoiler

  image.png.e0bb43d60b21052f190211e383083814.png

  Potwierdzamy to w hstool wpisując y i mamy kolejne instrukcje:

  Spoiler

  image.png.92caa3f167cb7c784300b42da103c3d9.png

  Zgodnie z nimi wyłączamy telefon. Podłączamy kabel USB i trzymając VOL- i power uruchamiamy telefon w trybie fastboot. Następnie naciskamy w HiSuite "Continue" i dostajemy kolejne okno z informacją o wejściu w tryb recovery. Przed tą czynnością sprawdzamy jeszcze raz czy plik "HiSuiteConfig.xml" nie został nadpisany przez HiSuite, jeśli tak to ponownie kopiujemy zgodnie z wcześniejszym opisem, jeśli jest nasz to potwierdzamy w hstool i przywracamy internet w pliku hosts (lub przywracamy internet na komputerze).
   

  Spoiler

  image.png.3d8b8ecf894f734685fb0b37e6483387.png

  UWAGA, proszę nie sugerować się tylko opisem. Aby przywrócić internet dla HiSuite konieczne jest dodanie "#" przed poprzednim wpisem, ale też ustawienie poprawnego serwera dla HiSuite, czyli 159.138.6.23 query.hicloud.com

  Więc poprawny wpis w hosts powinien wyglądać tak:

  #127.0.0.1 query.hicloud.com
  159.138.6.23 query.hicloud.com

  Zmieniamy zgodnie z opisem lub ściągamy gotowy plik (zmieniamy mu nazwę na "hosts" po ściągnięciu):

  hosts_on

  i kopiujemy do:

  "c:\Windows\System32\drivers\etc\"

  Po tych czynnościach klikamy "y" w hstool i możemy kliknąć "Recover" w HiSuite.

  Spoiler

  image.png.f0e4100642d553bd1954c08889c2c2e7.png

  Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie to zacznie się ściąganie softu z serwera Huawei, następnie jego rozpakowanie, potem instalowanie recovery w telefonie i na końcu instalacja softu. Postęp będzie widoczny w programie HiSuite.

  Spoiler

  image.png.afcffca8322c0ddd75fe9ae008403c6b.png

   

  Należy pamiętać aby nie zamykać okna programu HSTool, gdyż pracuje on w tle i nadzoruje ściągane pliki przez HiSuite podmieniając je, gdy rozpakowanie osiągnie 94%.

  Spoiler

  image.png.a7d9adc34cfd9cc5ab5bf62070984415.png

  Dzięki temu HiSuite pobiera soft taki jak jest aktualnie w telefonie, natomiast HSTool podmienia pliki na soft ściągnięty przez nas i ostatecznie do telefonu wgrywany jest nasz soft. Ta metoda nie powoduje wymazania danych telefonu. Wszystko pozostanie tak jak w przypadku OTA. System bdzie też certyfikowany, więc nie będzie problemów z Google Pay i innymi aplikacjami.

  Po prawidłowej podmianie softu HsTool wyświetli takie info:

  Spoiler

  image.png.ee04a5b4ea0d8578be7d4f72e270874b.png

  W tym momencie można zamknąć program HStool, nie będzie już potrzebny w dalszej części flashowania. Pozostawienie go włączonego również niczego nie zmieni, więc można zostawić tak jak jest i zamknąć po skończonym procesie zmiany oprogramowania.

  Po zakończonym flashowaniu tą metodą można usunąć pliki softów z folderów Hstool i Hisuite. Nie będą potrzebne. Uwaga, miejsce niezbędne do przeprowadzenia flashowania to około 20GB. Tyle zajmują softy ściągnięte i rozpakowane oraz soft w hstool. Trzeba o tym pamiętać na początku, aby potem nie było błędu o braku miejsca.

  W razie gdyby zawiesił nam się program Hisuite podczas flashowania na przykład na 5% to telefon nie uruchomi się. Trzeba wtedy ponowić flashowanie przełączając do trybu fastboot lub jak dalej wiesza się nam program to podłączyć się pod Wi-Fi i włączyć tryb eRecovery (podłączony przewód USB do telefonu i komputera przy wyłączonym telefonie i włączamy power trzymając wciśnięty klawisz VOL+.

  Mam nadzieję, że poradnik pomoże Wam przy flashowaniu Waszych P30 Pro lub P30. Jak widać, metod jest sporo pomimo blokady bootloadeera. Powodzenia :)
   

  dodana zawartość

  Zmieniłem jedną ścieżkę, z rozpędu skopiowałem dwukrotnie tę samą. Dotyczy to pliku httpcomponent.dll, który znajduje się w folderze z zainstalowanym HiSUite. tam też należy go podmienić. Konkretnie tutaj:

  c:\Program Files (x86)\HiSuite\

  Przepraszam za pomyłkę, już poprawiłem w poradniku.

   

   

  Edytowane przez sp4ubw
  Dodane dodatkowe zrzuty ekranu aby proces zmiany był czytelniejszy
  • Piwko! 6

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  zaba44

  Pytanie odnośnie metody 7:

  Czy po takiej aktualizacji będzie działać OTA czy będę musiał cały czas to ręcznie potem wgrywać?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ktos sie spotkal z tym? Download 100% i taki błąd zamiast przejsc do kroku Install.

  7acccf505b757e09e454aacd9dc70a10.jpg 

   

   

   

   

   

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @DeathMagnetic za każdym razem tak masz? 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @djwonski Tak.
  Dwa lapki sprawdzone, soft zatwierdzony. Zamiast kroku Install mam failed bez zadnego komunikatu.

  Huawei P10 | Tapatalk

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @DeathMagnetic rozumiem, że soft pobrany przez program huawei czy firmware Finder? 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @djwonski HiSuite

   

  Huawei P10 | Tapatalk

   

   

   

   

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @DeathMagnetic to zobacz przez OTA bo ja też na początku tak miałem i teraz jest wszystko ok (Ota czy przez HiSute) 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  sp4ubw

  @DeathMagnetic rozumiem, że aktualizujesz jak w poradniku swojego P30 lub P30 pro?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @sp4ubw Nie, P10 gdyż metoda działa nie tylko na P30 czy P30 Pro.

  Huawei P10 | Tapatalk

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x