Skocz do zawartości
gotrunks

WAŻNE Jesteś nowym użytkownikiem Androida? Zobacz koniecznie! - Android FAQ

  Rekomendowane odpowiedzi

  FAQ Android - podstawowe zagadnienia dla początkujących i nie tylko

  Kilka porad dla nowych użytkowników forum:

  1. Przeczytaj regulamin
  2. Używaj funkcji szukaj, pamiętaj że każde pod forum oraz każdy wątek również posiada funkcję szukaj!
  3. Twoja przeglądarka też posiada funkcję szukaj, naciśnij ctr+f i będziesz mógł przeszukiwać szybko daną stronę.
  4. Do szukania bardzo dobrze sprawdza się Google - Let me google that for you

  Poradnik z często zadawanymi pytaniami od nowych użytkowników systemu Android dla których nieraz jest to również pierwszy telefon z ekranem dotykowym

  Konto googla, po co dlaczego?

  Podstawy ogólne, ekran dotykowy widgety

  Podłączanie do PC oraz pasek statusu...

  Podstawowa aplikacja telefonu oraz kontaktów czyli jak działają kontakty, jak przypisać dzwonek do osoby itp...

  Klawisz wyszukiwania, czyli szukaj z googlem w telefonie i nie tylko

  Jak zmienić czas wygaszania ekranu? jak dodać dzwonek mp3?

  Brak internetu 3G 2G przez sieć komórkową?

  Jak ustawić statyczny adres IP dla wifi?

  Jak zmienić zasady trybu uśpienia?

  Jak włączyć lokalizacje po stacjach bazowych? GPSa?

  Jak zmienić klawiaturę na inną?

  Market kilka słów o nim oraz o aplikacjach w nim zawartych.

  Alternatywna aplikacja wiadomości Handcent SMS, problem z podwójnymi powiadomieniami na pasku statusu

  Alternatywne aplikacje dialera, kontaktów

  Home, launchery czyli jak zmienić wygląd systemu, jak dodać theme dla android itp

  Jak odinstalować aplikacje? Jak wyczyścić im cache w razie problemów

  Nieprawidłowy wzór blokady ekranu, co dalej?

  Wipe, czyli reset ustawień fabrycznych ostateczne lekarstwo na wiele problemów.

  Odnośnie Androida

  Być może powtarzam to co w poradniku do którego link są wyżej, ale wolę powtórzyć.

  Mini słownik

  Co to jest root?

  Modyfikacja systemu nadająca prawa użytkownikowi do zaawansowane ingerencji w system operacyjny. Wielu zwykłym użytkownikom root do niczego się nie przyda, BEZ roota można używać zamienników aplikacji standardowych telefonu, kontaktów itd. Kiedy więc root jest przydatny? Kiedy ktoś chcę podmienić jakieś pliki systemowe, czy też korzystać z aplikacji wymagających dostępu do roota jak np. wifi tetherów. Root pozwala również na zrobienie kopi zapasowej danych aplikacji (np. savy gier).

  Co to są ROMy, softy, mody?

  ROM czyli soft to oprogramowanie które możesz zainstalować na swoim telefonie. ROM może być oficjalny od producenta lub zrobiony przez niezależnych developerów (tzw. Custom ROMy).

  MOD to modyfikacja systemu, albo drobna albo całościowa ;)

  Co to jest wipe/hard reset?

  Wipe lub Hard Reset jest to reset do ustawień fabrycznych, który usuwa wszystkie dane z telefonu i zostawia go takiego jaki był po wyjęciu z pudełka, usuwa dane oraz aplikacje użytkownika, ale aktualizacji systemu nie cofnie ;) Hard reset możemy zrobić z poziomu ustawień telefonu (Ustawienia -> Prywatność lub Ustawienia -> Pamięć i Karta SD) lub z poziomu Recovery/Bootloader'a.

  Co to jest recovery?

  Specjalny tryb uruchomienia telefonu, w którym jest specyficzne menu, znajdzie się tam parę opcji jak wgrywanie zipów do systemu, aktualizacje systemu z plików zip na karcie, czy wipe z podziałem na factory reset, czyszczenie cache, czy możliwość tworzenia backupu systemu... Zaznaczę jednak, że nie wszystkie telefony standardowo posiadają recovery. Aby wgrać recovery do telefonu, który go domyślnie nie posiada potrzebny jest root.

  Co to sdk i adb?

  SDK czyli środowisko do tworzenia aplikacji Androida, ADB jest to powłoka dla systemu operacyjnego wchodząca w skład SDK dzięki niej można to i owo zrobić z telefonem z konsoli systemowej np. pod windowsem ;) Do pełni władzy wymagany jest root.

  SDK można ściągnąć ze strony Android Developers Android SDK | Android Developers

  Kwestie związane z internetem

  Czemu telefon zżera kasę z konta? Czemu rachunki są takie duże ;)

  Bo Android lubi łączyć się sam z internetem. Lekarstwem na wysokie rachunki są pakiety internetowe - obecnie wszyscy operatorzy mają w swojej ofercie pakiety internetowe z tzw. lejkiem (zmniejszeniem prędkości po przekroczeniu limitu). http://forum.android.com.pl/f14/jak-pokochaae-androida-za-jego-internetowoa-ae-17528/

  Czy pakiet internetowy jest konieczny do korzystania z Androida

  Nie jest, choć nie ma co ukrywać że system lubi internet ;) Pakiet 100MB powinien w zupełności wystarczyć, żeby nie blokować netu na Androidzie, oczywiście jak się nie chodzi po YT albo czymś podobnym :P Tutaj link z dyskusja o ilości danych pobieranych przez Androida Ilość danych pobieranych przez androida w ciągu miesiąca. - Forum Android.com.pl. Wykupienie pakietu internetowego najlepiej z lejkiem jest zalecany, aby nie musieć obawiać się wysokich rachunków.

  Co zrobić żeby Android nie łączył się z internetem? Wyłączanie internetu 3G 2G

  • Użytkownicy Androida w wersji 2.2 i wyżej, mogą wyłączyć pakiet danych z poziomu ustawień telefonu. W większości telefonów nie blokuje to wtedy MMSów. Aby to zrobić wchodzimy do Ustawień > Sieci zwykłe i bezprzewodowe > Sieci komórkowe > i odznaczamy lub zaznaczamy Włącz przesył danych.
  • Jeśli nie chcesz w ogóle korzystać z internetu za pośrednictwem GSM, to usuń punkty APN :P
  • Jeśli zależy Ci na sporadycznym korzystaniu z internetu przez GSM, zainstaluj aplikacje SMODA widget (nie działa dla Andoirda 2.3+) lub inną podobną, później dodaj widget na pulpit. Od tej pory możesz włączać i wyłączać internet przez GSM kiedy Ci się podoba.

  Czy jak jestem połączony z siecią wifi to internet GSM jest wyłączony? Jak wyłączyć internet GSM kiedy korzystam z Wifi?

  Gdy połączysz się w pełni z siecią Wifi, system korzysta tylko z tej sieci do komunikacji z internetem i nic więcej nie trzeba robić.

  Brak internetu? nie można wysyłać mmsów? Brak punktów APN

  Wejdź w Ustawienia->Sterowanie siecią zwykła i bezprzewodową->Sieci telefonii komórkowej->nazwy punktów dostępu i zobaczy czy są prawidłowo ustawione dla twojej sieci. Informacje znajdziesz tutaj. W wielu telefonach do prawidłowego działania MMSów jest wymagane włączenie przesyłu danych przez sieć komórkową.

  Czy da się udostępnić internet przez USB z komputera do telefonu?

  Jest to możliwe tylko na telefonach HTC z nakładką HTC Sense.

  Czy da się udostępnić internet z telefonu do komputera przez USB?

  Na telefonach z Androidem 1.6-2.1 wystarczy zainstalować z marketu pda.net

  Telefony z Androidem 2.2 i wyżej mają tą opcję wbudowaną (Ustawienia > Sieci zwykłe i bezprzewodowe > Tethering i przenośny punkt dostępu)

  Czy da się udostępnić internet z telefonu do komputera przez WiFi?

  Telefony z Androidem 2.2 i wyżej mają tą opcję wbudowaną (Ustawienia > Sieci zwykłe i bezprzewodowe > Tethering i przenośny punkt dostępu)

  Telefony ze starszym systemem wymagają roota i programu android-wifi-tether - Wireless Tether for Root Users - Google Project Hosting

  Kwestie związanie z Google oraz instalacją aplikacji

  Czy konto gmail jest konieczne?

  Tak konieczne, bez niego nie można korzystać z aplikacji googla w tym marketu.

  Czy można odłączyć telefon od konta Google?

  Niestety nie ma takiej możliwości. Jedyne co można zrobić to ukryć telefon, aby nie pokazywał się na liście. Nawet jeśli sprzedamy telefon (wcześniej robiąc hard reset) to zawsze już będzie widoczny.

  Jak instalować programy?

  • Poczytaj wikipedie
  • z Marketu (Google Play)
  • z karty pamięci przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Polecane to Astro File Manager, ES File Explorer, trzeba je ściągnąć z marketu. Przed instalacją aplikacji z karty pamięci, należy wejść w ustawienia->aplikacje-> zaznaczyć opcje nieznane źródła.

  Czy market jest bezpłatny?

  Korzystanie z marketu jest bezpłatne. Gdzie jest haczyk? Jak korzystasz z marketu za pośrednictwem sieci GSM to płacisz operatorowi za przesyłane dane, jeśli rzecz jasna nie masz pakietu, jak łączysz się przez WiFi to problemu nie ma ;) W Ustawieniach Marketu można zaznaczyć, aby aktualizacje odbywały się tylko przez WiFi, wtedy nie narażamy się na dodatkowe koszty.

  Jak mogę kupić aplikację w markecie? Dostępna jest płatność SMS?

  Niestety nie da się kupić aplikacji za pomocą SMS'a.

  Tutaj znajduje się tutorial jak kupować w markecie: Płatne aplikacje w Android Market już dostępne! | jeśli ktoś nie ma karty, która działa z Google Checkout to zapraszam tutaj: http://forum.android.com.pl/f14/tutorial-jak-kupowaae-pa-atne-aplikacje-w-markecie-26916/

  Czy po przywróceniu ustawień fabrycznych moje kupione aplikacje znikają? Muszę je kupić od nowa?

  Nie. Aplikacje przypisują się do konta google. Tutaj jest to wyjaśnione.

  Jak instalować aplikacje na karcie?

  Od wersji Android'a 2.2 można przenieść część danych na kartę SD. We wcześniejszych wersjach systemu bez jego modyfikacji i roota nie da rady. Jeśli chcemy, aby aplikacje w całości instalowały się na karcie SD, wtedy potrzebujemy root oraz specjalne programy np. Link2SD

  Czy Google Maps to nawigacja?

  Aplikacja Google Maps posiada opcję nawigacji. Sama nawigacja jest darmowa, ale mapy są pobierane w trybie on-line, więc jeśli nie mamy pakietu danych...wiadomo.

  Co zrobić jeśli z jakiegoś powodu aplikacja widnieje jako kupiona, chociaż nigdy wcześniej jej nie kupiliśmy?

  Rozwiązanie tego problemu znajdziemy tutaj: http://forum.android.com.pl/f14/jak-kupiae-aplikacjae-grae-kta-ra-jest-jua-oznaczona-jako-kupiona-149252/

  Jak usuwać systemowe aplikacje zainstalowane przez producenta/operatora?

  Potrzebny jest root i program Root Uninstaller (lub inny podobny). Należy pamiętać, że aplikacji systemowej nie da się przywrócić (przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomoże) jeśli nie zrobiło się wcześniej kopii zapasowej.

  Kwestie związane z plikami

  Jak przeglądać pliki na karcie pamięci?

  Zainstalować menedżer plików z marketu najlepiej:

  - EStrong File Explorer

  - Astro

  - lub inny który bardziej przypadnie do gustu.

  Jak usuwać/edytować pliki z wbudowanej pamięci?

  Jeśli chodzi o systemowe partycje oraz użytkownika to bez modyfikacji systemu (root'a) nie można z nimi nic robić. Natomiast jeśli jest to pamięć wewnętrzna przeznaczona do ogólnego użytku jak np. w Galaxy S czy i7500 to można modyfikować ją w taki sam sposób jak zwykłą kartę pamięci.

  Jak wysyłać pliki przez Bluetooth?

  Potrzebny jest system w wersji 2.x oraz odpowiedni program może to być menedżer plików z obsługą bluetooth albo Bluetooth File Transfer.

  Jak ukryć niechciane w odtwarzaczu muzyki, galerii obrazków pliki?

  Czasem np. po instalacji aplikacji GPS pojawia się tysiące niechcianych dźwięków na playliście w odtwarzaczu albo obrazków w galerii. Aby temu zapobiec należy w danym folderze z aplikacją/nie chcianymi plikami utworzyć pusty plik o nazwie ".nomedia" kropka na początku jest ważna!

  Kwestie związane z wyglądem systemu, theme oraz inne

  Jak zmienić wygląd, skórkę systemu?

  Standardowo Android nie posiada takiej opcji, trzeba zmienić launcher na obsługujący skórki np. Go Launcher EX, ADW Launcher, Launcher Pro itp. Spis launcherów znajdziecie tutaj: http://forum.android.com.pl/f34/lista-launchera-w-jakiego-ua-ywasz-67438/

  Co to jest home/launcher?

  Jest to interfejs użytkownika, odpowiadający za wygląd pulpitów oraz menu z programami. W markecie znajdzie się ich całe mnóstwo od takich co obsługują skórki oraz zaawansowane opcje jak Go Launcher EX, ADW Launcher, przez takie, które upodabniają nas do użytkowników innych systemów jak Launcher7 (WM7), Espier Launcher (iOS) do takich co działają bardzo szybko jak Nemus Launcher. Po instalacji launchera, należy przycisnąć krótko klawisz home (ten domek taki) pojawi się okno wyboru launcherów zaznaczyć domyślnie używaj i wybrać odpowiedni.

  Jak zmienić launcher?

  Po instalacji nowego luanchera nacisnąć krótko home i wybrać potrzebny ustawiając jako domyślny. Można też użyć aplikacji HomeSwitcher jak ktoś ma więcej launcherów...

  Czy można wyłączyć ekran blokady?

  Można za pomocą specjalnej aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=org.jraf.android.nolock.

  Theme dla systemu oraz MetaMorph

  Takie modyfikacje wyglądu systemu działają zdecydowanie bardziej optymalnie niż launchery, jednak ingerują w system dosyć znacząco i dla danego modelu telefonu trzeba doszukać odpowiedni theme, poszukaj w dziale swojego telefonu powinien być jakiś wątek poświęcony takim modyfikacjom.

  Kwestie związane z dźwiękami w systemie

  Jak dodać własny dzwonek?

  Powinny znaleźć się w odpowiednim folderze na karcie (sdcard to rzecz jasna karta):

  /sdcard/media/audio/alarms/ (alarmu)

  /sdcard/media/audio/notifications/ (powiadomienia)

  /sdcard/media/audio/ringtones/ (połączeń)

  /sdcard/media/audio/ui/ (dźwięk interfejsu)

  Foldery alarms, notifications, ringtones oraz ui można również umieścić bezpośrednio na karcie SD. Jeśli mamy root'a możemy umieścić te foldery bezpośrednio w pamięci telefonu (zamiast sdcard używamy system) - wtedy nawet jeśli wyjmiemy kartę SD będą one dostępne.

  Jak ustawić dzwonek?

  W ustawieniach->dźwiękach i wyświetlaniu można ustawić ogólne dzowonki dla wszystkich połączeń czy aplikacji. Trzeba jednak pamiętać że w większości aplikacji można ustawić indywidualne dzwonki/powiadomienia.

  Jak ustawić dzwonek dla sms?

  Wejdź w swojej aplikacji sms w ustawienia zaznacz powiadomienia i ustaw dźwięk.

  Jak ustawić dzwonek dla danego kontaktu?

  Wejdź do kontaktów, wejdź w dany kontakt, rozwiń menu pomocnicze klawiszem ze strzałką i wejdź w opcje, znajdziesz tam dzwonek grupy który służy do ustawienia dla danego kontaktu bo ktoś go źle przetłumaczył... ta porada jest tylko dla oryginalnej aplikacji kontaktów Androida 2.x

  Kwestie związane z kontaktami

  Kontakty na koncie Google

  Android umożliwia bardzo wygodne przechowywanie wszystkich kontaktów na koncie Google. Tego typu kontakty są dostępne na stronie gmail'a. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję zachowamy nasze kontakty nawet jeśli zmienimy ROM, zrobimy hard reset, a nawet zmienimy telefon na inny. Wystarczy, że przy pierwszej konfiguracji podamy nasze konto Google. Kontakty synchronizują się regularnie, a gmail oferuje przywracanie usuniętych kontaktów (do miesiąca) oraz łatwy export

  Kontakty na Androidzie, czemu nie wyświetla zaimportowanych kontaktów? Problem z importem z karty SIM

  Kontakty skojarzone są z głównym kontem gmail na telefonie. Przy imporcie z karty SIM niestety wszystkim kontaktom numer telefonu został ustawiony jako 'inny' zamiast 'komórkowy' czy 'domowy' należy zrobić z tym porządek. Najprościej na gmailu ustawiając to pole każdej osobie po kolei. Gdyby kontakty dalej się nie wyświetlały, należy rozwinąć menu klawiszem ze strzałka, wejść w pokaż grupę, rozwinąć konto google i pozaznaczać starred in android oraz wszystkie inne kontakty.

  Czemu kontakty zostały z duplikowane, potrojone albo i więcej?

  Wielokrotny import z karty SIM, np. po zmianie softu, oraz synchronizacja doprowadza do takich problemów.

  Aby uniknąć takich sytuacji robimy porządek na gmailu, jest opcja usuń duplikaty, synchronizujemy telefon po czym nigdy więcej już nie importujemy nic z karty SIM, od tej pory kontakty trzymamy tylko na koncie gmail. Ważne jest, aby kontakty przechowywać w jednym miejscu (najlepiej na koncie Google). Jeśli równocześnie mamy kontakty na karcie SIM to pomimo odznaczenia ich widoczności w aplikacji kontaktów będą nadal wyświetlane np. w aplikacji do SMS.

  Jak zapisać kontakt na karcie SIM

  Gdy zajdzie taka potrzeba trzeba posiłkować się odpowiednią aplikcją z marketu np. contact2sim.

  Kwestie związane z wiadomościami sms oraz mms

  Czy da się zrobić tak aby wiadomości były wyświetlane normalnie a nie w wątkach?

  Nie da się w standardowej aplikacji. Jednak alternatywne programy na to pozwalają. Np Go SMS Pro.

  Przy dłuższych sms telefon wysyła mmsa jak to zmienić?

  Niestety standardowa aplikacja sms/mms ma ograniczenie i przy smsie dłuższym niż 3 zwykłe smsy (gdy używa się polskich znaków diakrytycznych może to być jeszcze krócej) wysyłany jest mms. Żeby temu zaradzić, trzeba rzecz jasna użyć zamiennika programu do SMS. Lista znajduje się tutaj

  Znajomi dostają smsy z krzakami zamiast znaków?

  Używasz polskich znaków diakrytycznych i po wysłaniu jest coś nie tak z kodowaniem, albo zmiana klawiatury albo zaprzestanie używania polskich znaków. Aby to zrobić możesz zmienić klawiaturę, albo program do SMS na niestandardowy, który pozwala na wyłączenie pl znaków w SMS.

  Podwójne powiadomienia sms

  Jeśli używasz zamiennika jakiejś aplikacji systemowej np. sms i masz problem z podwójnymi powiadomieniami to wejdź do systemowej aplikacji sms i w jej opcjach wyłącz powiadomienia.

  MMsy nie dochodzą mimo, że APNy są?

  Sprawdź poprawność punktów APN, zobacz czy możesz wysyłać mmsy.

  Wyłącz APNdroid itp i odinstaluj i zobacz co wtedy.

  W niektórych telefonach np. Samsung do wysyłania MMS konieczne jest włączenie przesyłu danych przez sieć komórkową.

  Jak zapisać załączniki z mmsa?

  Użyj odpowiedniej aplikacji z marketu albo zmień domyślną aplikacje sms na taką, która to potrafi.

  Kwestie związane z językiem oraz klawiaturą

  Gdzie jest klawiatura z polskim słownikiem?

  Standardowa klawiatura Androida nie posiada słownika polskiego. Tutaj znajdziesz spis alternatywnych i o wiele lepszych klawiatur, które PL słownik posiadają.

  Jak zmienić klawiaturę?

  Po zainstalowaniu klawiatury z marketu albo innych zródeł, wejdź do ustawień->ustawienia lokalne i tekst i zobacz czy jest zaznaczona niektóre klawiatury trzeba w ten sposób aktywować. Następnie udaj się do jakiejkolwiek aplikacji z polem tekstowym gdzie możesz pisać i przytrzymaj je trochę dłużej. Wyskoczy okno, w którym powinno być pole metoda wprowadzania wybierz tą opcję i wybierz klawiaturę z listy.

  Jak zmienić/wyłączyć słownik klawiatury?

  Wejdź do ustawień->ustawienia lokalne i tekst -> docelowa klawiatura i tam znajdziesz ustawania, które można zmienić w tym słownik...

  Kwestie związane z WiFi

  Jak zrobić żeby Android nie rozłączał się z siecią wifi po uśpieniu telefonu?

  Wchodzimy do ustawień->sterowanie siecią bezprzewodową->ustawienia wifi-> rozwijamy menu pomocniczce klawiszem->zaawansowane->zasady trybu uśpienia na nigdy.

  Jak ustawić statyczny adres IP?

  Wchodzimy do ustawień->sterowanie siecią bezprzewodową->ustawienia wifi-> rozwijamy menu pomocniczne klawiszem->zaawansowane-> i tutaj będzie wszystko co trzeba ustawić.

  Problem z siecią Wifi?

  Zobacz czy router współpracuje z Androidem (http://forum.android.com.pl/f31/routery-dziaa-ajae-ce-niedziaa-ajae-ce-z-androidem-1058/), jeśli problemy są dalej to:

  • Ustaw statyczny adres ip
  • zmień szyfrowanie sieci na WPA2 lub prostsze bądź na chwilę wyłącz
  • jeśli masz liveboxa albo coś podobnego zobacz czy klikasz przycisk reg
  • może masz włączone w routerze filtrowanie adresów mac?

  Kwestie związane multimediami

  Jak jest z multimediami na Androidzie?

  Standardowo Andek obsługuje formaty mp4, mp3, aac, aac+. Odtwarzacz muzyki nie posiada korektora dźwięku. Na szczęście coraz więcej producentów stara się temu zaradzić i telefony wybranych producentów np HTC, Samsunga, LG potrafią trochę więcej. Ewentualnie możemy zainstalować jeden z wielu dostępnych w markecie odtwarzaczy, które obsługują praktycznie wszystkie formaty.

  Jakiś odtwarzacz muzyki z korektorem (equalizerem)

  Jeśli wbudowany player w twoim telefonie tego nie posiada, możesz zainstalować z marketu inny np. PowerAMP.

  Jak jest z Flashem na Androdzie?

  Do wersji Androida 2.2 Flash jest nieobecny w tym systemie. Od wersji 2.2 i wyżej Flasha wspierają telefony oparte o procesor wykonany w technologii ARMv7 (tak więc wszystkie telefony ze Snapdragonem/Tegrą/Cortexem). Low i Mid Endowe telefony Samsunga / LG i innych producentów niestety posiadają CPU wykonany w innej technologii ARMv6, która nie wspiera Flasha. Jeśli twój telefon ma procesor ARMv6 to zapomnij o uruchomieniu Flash.

  Kwestie związane z dokumentami, synchronizacja z MS Outlook, zastosowania biznesowe

  Jak jest z plikami Office albo pdf ?

  W markecie znajdą się odpowiednie aplikacje. Do pdfów jest AcrobatReader lub ezPDF, a do Mircrosoftowego Offica znajdzie się kilka aplikacji np. Documents2Go, Kingsoft Office, QuickOffice, wersje darmowe w większości przypadków obsługują jako tako tylko odczyt plików, wersje płatne dodatkowe edycje.

  Jak synchronizować z Outlookiem?

  Androida bezpośrednio ciężko synchronizować z Outlookiem jak producent telefonu nie zaopatrzył w taką funkcjonalność telefonu bądź aplikacji PC dołączonych do niego. Są w markecie płatne programy, które to umożliwiają... jednak chyba najprostszą drogą jest użycie programu PC który zsynchronizuje Outlooka z gmail a później wszystko prosto trafi na telefon.

  Kwestie związane z GPS

  Czy korzystanie z GPSa jest bezpłatne?

  Samo łapanie sygnału z satelity tak, korzystatnie np. z map googla też jednak mapy ściągane są z internetu więc za transfer danych się płaci. Jeśli telefon posiada funkcję AGPS, która przyspiesza łapanie fix'a to używa ona połączenia internetowego.

  Jaką aplikację GPS wybrać?

  Najlepiej przejrzeć wątek Tutaj znajdziesz

  Czy oprócz Google Maps są inne bezpłatne nawigacje?

  Jest ich kilka np. Yanosik, Navit, Osmand. Więcej info znajdziesz w dziale http://forum.android.com.pl/f607/

  Kwestie związane z fizycznymi przyciskami

  Czy da się zablokować klawisze sprzętowe?

  Nie da się

  Czy można wyłączyć odblokowanie przyciskiem?

  Nie da się

  Gdzie zmienić czas blokady ekranu?

  W ustawieniach->dźwięk i wyświetlanie->czas blokady ekranu. Nie można jej wyłączyć. Do tego potrzebny jest program z marketu.

  W jaki sposób zrobić zrzut ekranu?

  Od Androida 4.0 zrzuty ekranu robi się za pomocą kombinacji klawiszy Vol- oraz Power (trzeba przytrzymać ok. 2s)

  Jaką kombinacją klawiszy można wejść do trybu Recovery?

  Po uprzednim wyłączeniu telefonu przyciskamy i przytrzymujemy równocześnie Vol- oraz Power. Jeśli nie działa to w twoim telefonie to albo nie masz recovery, albo w twoim telefonie działa to inaczej - patrz dział swojego telefonu.

  Jaką kombinacją klawiszy można wejść do trybu Fastboot?

  Po uprzednim wyłączeniu telefonu przyciskamy i przytrzymujemy równocześnie Vol-, Vol+ oraz Power.

  Użytkowanie systemu porady ogólne

  Kiedy nie masz jakiejś opcji w aplikacji standardowej sms/email telefonu itd pamiętaj, że w markecie czeka setka odpowiedników, na pewno znajdziesz coś co spełni twoje oczekiwania, dlatego dostęp do marketu oraz sieci w telefonach z Androidem jest tak ważny.

  Jak zaktualizować system do najnowszej wersji np. ICS?

  Dostępność oficjalnych aktualizacji zależy od telefonu i nie na wszystkich jest dostępna, a tym bardziej do najnowszej wersji ICS. Producenci zazwyczaj są opieszali w udostępnianiu aktualizacji do starszych modeli (wolą żebyśmy kupili nowy telefon). Informacje jaka wersja systemu jest najnowsza dla danego modelu i w jaki sposób ją zainstalować znajdziesz w dziale swojego telefonu.

  Czy warto używać task killerów, autokillerów itp?

  Nie warto, czemu? Przeczytaj http://forum.android.com.pl/f31/dlaczego-nie-powinienea-ua-ywaae-auto-task-killera-w-androidzie-66432/. TaskKillera można mieć na wszelki wypadek, by upewnić się czy np. jakaś gra została na pewno wyłączona. Do używania taskkillerów NIE potrzeba roota.

  Czy warto używać antywirus'a?

  Nie warto. Antywirusy na androidzie spełniają mnóstwo funkcji, ale nie tą do której zostały stworzone - nie chronią przed wirusami. Jeśli aplikacja zostanie uznana jako szkodliwa to pierwsze zostanie poinformowane Google, które usunie aplikacje z marketu, a dopiero potem producenci antywirusów. Więc tak naprawdę kiedy szkodliwa aplikacja zacznie być rozpoznawana przez Antywirus'y to już dawno nie będzie jej w markecie. Innymi słowy jeśli używasz telefonu z głową - nie instalujesz pirackich aplikacji, czytasz uprawnienia i komentarze to nie masz się czego obawiać. Jeśli aplikacja jest podejrzana to zawsze możesz zapytać o nią na forum. Więcej w tym temacie http://forum.android.com.pl/f31/anty-wirus-na-androida-12316/index24.html

  Czy to normalne, że system ma mało wolnego RAMu np. 26MB ?

  Normalne i cieszcie się, że jest wykorzystywany a nie leży odłogiem wolny ;)

  Znane problemy

  Zablokowany po złym wzorze, i co dalej?

  Wpisać dane z konta googla... jak nie zadziała to pomoże tylko wipe z poziomu recovery/bootloader'a, wgranie romu raz jeszcze, albo skorzystanie z poradnika http://forum.android.com.pl/f14/root-wya-ae-czenie-zabezpieczonenia-telefonu-gesture-pin-password-lockscreen-93695/. Jak wejść do recovery/bootloader'a znajdziesz w dziale swojego telefonu - zazwyczaj jest to włączenie telefonu trzymając Vol Down.

  System zamula?

  Co jakiś czas należy wyczyścić cache dalvika oraz aplikacji, szczególnie przeglądarki. Poza tym upewnij się czy nie przepełniłeś systemu nadmiarem aplikacji.

  Czemu nie działa budzik?

  Jeśli używasz taskkilera autokilera sam sobie jesteś winien. Zabicie usługi/aplikacji budzika/zegarka daję takie rezultaty. W innym przypadku należy zrestartować koma i zobaczyć czy będzie działać, w ostateczności zrobić wipe.

  Czy to normalne,że "proces android.proces.acore nie odpowiada"

  Nie jest to norlmalne, najprawdopodobniej pracę systemu zakłóca jakaś aplikacja albo modyfikacja. Naproście jest zrobić wipe, a jak ktoś chcę może po kolei odinstalowywać aplikacje i szukać winnego.

  Niechciane wiadomości/reklamy w pasku powiadomień - jak się ich pozbyć?

  Jest to tzw. AirPush. Zainstalowałeś jakąś aplikację, która wyświetla tego typu reklamy. Aby się jej pozbyć należy najpierw znaleźć szkodnika, a potem odinstalować. Pomoże w tym http://forum.android.com.pl/f34/airblocker-zablokuj-reklamy-w-pasku-powiadomiea-airpush-124693/

  Autor: gotrunks

  Aktualizacja: Lanc, Shenson

  Edytowane przez Shenson
  Aktualizacja
  • Lubię to! 3

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  AOSP - czyli Android Open Source Project. Potocznie nazywany czystym androidem. Wersja systemu operacujnego ce♥♥♥♥ąca się brakiem modyfikacji ze strony producentów oraz developerów. System posiada identyczne funkcje i wygląd, jak system operacyjny udostępniony w oryginale przez Google.


  AOKP - czyli Android Open Kang Project. Skrót informujący o tym, iż spora część kodu oprogramowania została zapożyczona lub przetworzona.

  bootloader - podstawowe oprogramowanie telefonu odpowiadające min. za uruchamianie się systemu operacyjnego smortfonu. Na komputerach odpowiednikem jest BIOS.


  bootloop - stan smartfonu uniemożliwiający uruchomienie systemu operacyjnego.


  cwm - czyli ClockWorkMod.Recovery umożliwiające dostęp do najbardziej zaawansowanych opcji telefonu.


  Custom rom - nieoficjalna wersja systemu operacyjnego. Oddanie telefonu na gwarancję z takim systemem operacyjnym, w większości przypadków kończy się unieważnieniem gwarancji.


  CyanogenMod [Cm] - najpopularniejsze nieoficjalne oprogramowanie instalowane na urządzeniach z androidem.


  Kernel - czyli jądro systemu operacyjnego. Odpowiada za ogólną pracę oprogramowania systemu.
  Kies - program komputerowy udostępniony dla urządzeń samsunga. Pozwala min. na aktualizację oprogramowania telefonu, przesyłania muzyki/filmów itd. Kies ce♥♥♥♥e się dużą łatwością obsługi.
  nightly [build] - określa numer wersji oprogramowania. Systemy oznaczone, w ten sposób z reguły nie mogą się pochwalić wysoką stabilnością.


  launcher - nakładka systemowaodpowiadająca za wygląd i możliwości personalizacyjne smartfonu.


  odin - program komputerowy za pomocą, którego możemy dokonywać instalacji nowego oprogramowania, w smartfonie.


  recovery - umożliwa dostęp do zaawansowanych opcji w telefonie. Przez recovery można wgrywać nowe oprogramowanie smartfonu oraz szereg modyfikacji systemu. W zalażności od zainstalowanego recovery, zyskujemy min. dostęp do: wipe battery stats; format /system itd.


  firmware - system operacyjny zawiadujący smartfonem.


  flash [roomu]- proces wgrywania systemu operacyjnego smartfonu.
  root - nadawanie aplikacji lub systemowi uprawnień administracyjnych.


  rom - system operacyjny zawiadujący smartfonem.
  stock [rom] - oryginalne oprogramowanie telefonu, udostępnione przez producenta. Zainstalowanie takiego oprogramowania nie powinno ograniczać, w żaden sposób gwarancji smartfonu.


  swap - pamięć wewnętrzna lub zewnętrzna telefonu wydzielona do pełnienia roli pamięci ram.


  wipe - przywracanie ustawień fabrycznych w smartfonie.


  Modyfikacje:

  Root – Konto mające dostęp do wszystkich plików w systemie, w smartphone’ach z Androidem często wymagane są uprawnienia SuperUsera(root’a) na przykład, aby nagrywać pulpit telefonu lub usunąć aplikacje wgrane przez operatora.
  Kernel – jądro systemu operacyjnego, kontroluje pracę procesora, pamięci ram oraz wielu innych podstawowych funkcji smartphone’a jak Bluetooth lub Wi-Fi
  Rom – System operacyjny  Funkcje:

  OTA(Over the Air) – Tak nazywa się aktualizacja telefonu poprzez sieć bezprzewodową
  LTE(Long Term Evolution) – Technologia przesyłania danych. Następca sieci 3G. W porównaniu do poprzednika poprzez LTE możemy pobierać pliki dużo szybciej i bez zbędnych zakłóceń. Dane możemy pobierać z prędkoscią do 150Mb/s.
  NFC(Near Field Comunication) – Łączność bliskiego zasięgu(do 20cm). NFC wykorzystywane jest w kartach płatniczych, które mają możliwość płatności zbliżeniowych. Poprzez komunikację NFC możemy łączyć się z innymi telefonami wyposażonymi w ten moduł i szybko przesyłać pliki.
  HD Voice – Dźwięk szerokopasmowy, telefony wyposażone w tę funkcję charakteryzują się bardzo wysoką jakością dźwięku w rozmowach, brak szumów i zakłóceń.
  MotoBlur(Blur) – Nakłądka systemowa Motoroli
  Eye-Traking – Śledzenie gałek ocznych. W smartphone’ach służy między innymi do tego, aby telefon rozpoznawał kiedy skończymy czytać daną stronę i przewinął dalej.
  Float Touching – Sterowanie bezdotykowe. Nie musimy dotykać ekranu, aby sterować naszym telefonem, wszystko robimy kilka centymetrów nad nim.
  Launcher – Motyw lub po prostu nakładka na system, zmieniająca jego wygląd.
  H/W dekoder(Hardware) – Dekoder korzysta z wbudowanych funkcji telefonu i jego sprzętowego dekodowania. Takie dekodowanie jest bardziej energooszczędne od dekodowania S/W.
  Optimus UI – Nakładka systemowa LG.
  Sense UI – Nakładka systemowa HTC.
  S/W dekoder(Software) – Dekoder korzysta z funkcji oprogramowania(odtwarzacza). W trybie S/W mamy możliwość odtwarzania większej ilości formatów niż w trybie H/W.
  Tethering – Podłączenie komputera do internetu za pomocą telefonu. Telefon udostępnia internet poprzez Wi-Fi.
  Timescape UI(Sony UXP) – Nakładka systemowa sony.
  TouchWiz – Nakładka systemowa Samsunga.
  Tryb samolotowy – Włączenie tego trybu, wyłącza wszystkie połączenia bezprzewodowe w telefonie, nie możemy wykonywać połączeń, ani otrzymywać ich.  Podzespoły:

  System on chip – Układ scalony, zawierający kompletny system elektroniczny układy analogowe, cyfrowe oraz radiowe. Odpowiada za pracę naszego urządzenia.
  ARM – dokładnie architektura ARM. Jest to 32-bitowa architektura, zastosowana w większości procesorów, smartphone’ów z Androidem. Powstało już kilka wersji a najnowsze z nich to Cortex-A5 oraz Cortex-A15.  Inne:
  Antutu – Program do testowania wydajności tzw. Benchmark.
  Benchmark – Test wydajności naszego smartphone’a. Jednak nie należy do końca ufać tym wynikom, nie są miarodajne, a często są zawyżone.
  PPI – Liczba pikseli przypadająca na cal długości. W najnowszych smartphone’ach w najwyższej półki liczba ta wynosi ponad 350ppi. Z ciekawostek napiszę, że większość ludzi (ludzkie oko) widzi różnicę do 300ppi.
  Quadrant - Program do testowania wydajności tzw. Benchmark.

  Edytowane przez deus
  Zmiana daty posta ze względu na fuzję z FAQ Android.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Od siebie proponowałbym zrobić coś z dźwiękiem, bo czasami trzeba się wsłuchać, żeby coś usłyszeć, a ciągła manipulacja głośności w górę i w dół jest zniechęcająca. Może jakieś słuchawki z mikrofonem? Jeśli zrobisz z tego pełnowartościowe kilkuodcinkowe WideoFAQ to możemy zrobić zrzutkę na dobry mikrofon ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  hmm może i faktycznie coś jest nie tak z dźwiękiem ;P ja odsłuchuje na dwóch mocnych kolumnach unitry więc odsłuch mam sztucznie zawyżony. Problemem nie tyle jest sam mikrofon...od kamery internetowej ale proces i obróbka materiału używam movie makera live który nie ma opcji podkładania narracji... więc głos nagrywam w częściach programem audacity... Ze względu na brak funduszy na profesjonalne narzędzia ;)

  Czy będzie kilku odcinkowe to się zobaczy bo tworzenie tych filmów pochłania naprawdę dużo czasu....

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Szyms

  Youtube zwykle obcina kilka ostatnich sekund filmu, pomaga to im oszczedzić transfer.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Mam wrażenie że niektóre firmy IT robiąc krok do przodu w jednej dziedzinie robią kilka w tym w innych szczegółach... np taki yt po co możliwość uploadu 2gb jak film może mieć 10min co nie zmieniło się od 2005 roku....

  Później prześle zaktualizowaną wersję części drugiej bo długo się to wysyła i całą moją wspaniała neostrade ;) zamula...

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  baggus

  Można by jeszcze opisać te filmy, bo jak ich będzie więcej to cięzko będzie się połapać co jest w którym. Tzn. ogólnie napisać co jest w poszczególnej części.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ano opiszę, plan przewiduje stworzenie, spisu treści z linkami do momentu w którym się rozpoczynają. Jednak najpierw muszę wrócić do siebie... bo mnie trochę suszy ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ja proponuję dodać na samym końcu, że jest w SDK emulator Androida (i dodać polecenia jak można zrobić, żeby go włączyć). Ja w ten sposób nauczyłem się podstawowej obsługi przed dostaniem w moje łapki Hero :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  No dobra zrobiłem porządek, jak dorobię się lepszego mikrofonu to zrobię lepszy dźwięk narazie przepraszam za jakość...

  ale można by przykleić ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x