Skocz do zawartości
CSTR

Unikalna sygnatura z Twoim telefonem! Zrób to sam!

  Rekomendowane odpowiedzi

  CSTR

  gimp.png

  Wielu z Was na pewno chciałoby sprawić by jego profil wyglądał nieco ładniej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie ciekawego efektu jest obrazek do sygnatury prezentujący Twój telefon, w tm tutorialu postaram się krok po kroku pokazać jak wykonać "sygnaturkę" samemu. Do wykonania sygnatury użyłem programu GIMP 2.8 - dla tych którzy nie mieli kontaktu z tym programem, polecam zapoznać się, nawet jeśli nie miałeś wcześniej kontaktu z tym programem dasz sobię rade - jeśli miałeś - super.

  Przykładowa sygnatura wykonana według tutorialu

  2h3zk10.png

  Krok 1 - Przygotowujemy materiały.

  Zakładamy że program GIMP 2.8 macie już na kompie, następnym krokiem jest zgromadzenie materiałów na sygnaturkę. Jeżeli ma to być Twój telefon potrzebujesz oczywiście zrzutu ekranu ze swojego smartfona - aby go zdobyć możesz użyć tego programu : Screenshot Ultimate.

  Po zrobieniu screena swojego pulpitu zrzucamy go gdzieś na komputer, będzie potrzebny trochę później.

  Teraz przydałby się obrazek samego telefonu - jest to kwestia indywidualna. Na potrzeby poradnika moim telefonem stała się Xperia Z. Wszystko co musimy zrobić to znaleźć "render" naszego telefonu, ja w Google wpisałem po prostu "xperia z". Kliknij, aby zobaczyć mój render. Ważne jest by render miał jednolite tło - a najlepiej by było ono przezroczyste, takie obrazki jednak często trudno znaleźć. Zapisujemy render gdzieś na dysku.

  Krok 2 - "Składamy" telefon.

  Docelowo w mojej sygnaturce będzie widniała tylko przednia część Smartfona. W programie GIMP za pomocą zaznaczenia prostokątnego wycinamy interesujący nas obrazek. (zaznaczenie --> oderwij , warstwa --> nowa warstwa)

  1rb6g5.jpg

  Tym sposobem otrzymujemy interesujący nas fragment obrazka.

  Niestety, dookoła naszej Xperii ciągle widnieje białe tło, pozbywamy się go używając różdżki. (Wybierz z przybornika narzędzie różdżki, zaznacz biały obszar i kliknij delete) Jeżeli tak jak w przypadku mojej Xperii różdżka nie pomoże w usunięciu wszystkiego, usuwamy resztę narzędziem gumka. W rezulatacie otrzymujemy (a przynajmniej powinniśmy) coś takiego :

  20qhw2a.jpg

  Jeżeli mamy uzyskaliśmy już taki efekt, pora na dodanie naszego screena do modelu telefonu. Po prostu przeciągnij go na pole w którym znajduje się telefon. (Ja mam Samsunga, Screena launchera Xperii pożyczyłem więc z Googla :) ).

  ctfk0.jpg

  Jak widzicie, w moim przypadku sam screenshot był nieco mniejszy niż model telefonu - żaden problem (również gdy sytuacja jest odwrotna, większy screenshot od telefonu [wyświetlacza]). Używamy narzędzia Skalowanie, w opcjach zaznaczając "Stałe proporcje", by nie zrobić z telefonu karykatury :)

  34sfcbr.jpg

  Jak nie trudno zauważyć, screenshot jest oczywiście "prosty", natomiast telefon ujęty jest lekko pod kątem - czeka nas teraz najtrudniejsza część zadania - zmiana perspektywy screena. Pierwsze co musimy zrobić, a ułatwi nam prace to zmiana poziomu krycia warstwy screena - gdy będzie niemal przezroczysty łatwiej będzie nam dopasować go do telefonu.

  Na polu warstw zaznaczamy naszego screena, następnie zmieniamy jego krycie na 25%.

  e7lagh.jpg

  Gdy dopasowaliśmy już screena do telefonu i mamy zmienione krycie warstwy - czas brać się za zmienianie perspektywy. Do tej operacji użjemy narzędzia Perspektywa.

  Powoli i ostrożnie "łapiemy" boki naszego screena dopasowując go do obudowy telefonu - spokojnie, nie zawsze wychodzi za pierwszym razem, gdy coś zrobicie nie tak Edycja --> Cofnij i od pocztku. Polecam użyć lupy by wykonać to precyzyjniej.

  md0cxs.jpg

  Powtarzamy operację zarówno z lewym górnym jak i lewym dolnym rogiem ekranu, po odpowiednim ustawieniu screena krycie warstwy przestawiamy spowrotem na 100% i w efekcie widzimy :

  91ea8i.jpg

  Model telefonu jest już skończony. Ostatnim co musimy zrobić to połączyć obie części telefonu (model i screenshot) w jedną całość. W tym celu klikamy w "najwyższą" warstwę, a następnie w zakładce Warstwa wybieramy "Połącz w dół".

  r86xx1.jpg

  Gdy nasz telefon jest już gotowy, zapisujemy całość w formacie .png gdzieś na pulpicie, przy zapisywaniu na wszelki wypadek odznaczamy "zapisz kolor tła".

  Plik --> Wyeksportuj, w okienku zmieniamy nazwę naszego obrazka oraz roszerzenie na ".png", w następnym okienku odznaczamy "Zapisanie koloru tła", zapisujemy i zamykamy okienko.

  2lu5p4i.jpg

  Krok 3 - Sklejamy naszą sygnaturkę.

  Maksymalne rozmiary dla obrazka w sygnaturze na forum to 500 pixeli szerokości na 100 wysokości. Wymiary sygnatury są kwestią indywidualną, w poradniku ja użyłem pola 400x100.

  Klikamy Plik --> Nowy, szerokość 400 px, wysokość 100 px, w opcjach zaawansowanych zaznaczamy "Wypełnienie --> Przezroczysta".

  2edyvdg.jpg

  Gdy mamy już nasze puste tło, powiększamy sobie obraz do conajmniej 300 % (zależy od monitora, u mnie najwygodniej jest przy właśnie 300%) by łatwiej się pracowało.

  Potrzebne nam jest coś na wypełnienie tła - możecie zrobić to po prostu kubkiem jak w Paincie, ja jednak pokażę jak zrobić by wyglądało to trochę ciekawiej - bierzemy jakiś pasujący obrazek z Google - w moim przypadku jest to tapeta w stylu Xperii do zobaczenia tutaj.

  Wklejamy tło na nasze puste dotychczas pole, skalujemy je narzędziem skalowanie do odpowiednich rozmiarów.

  U mnie wygląda to tak

  347a96r.jpg

  Z tła które otrzymaliśmy wytniemy prostokąt - jest to sprytny zabieg stylistyczny, w następnych krokach dzięki niemu sprawimy że nasza Xperia będzie "wystawać" poza granice sygnaturki.

  Wykonujemy następujące kroki : Zaznaczamy interesujący nas obszar, następnie Zaznaczenie --> Oderwij, Warstwa --> Nowa warstwa. Dzięki temu zabiegowi oderwaliśmy interesujący nas fragment od całego dużego tła. W polu warstwy usuwamy reszte tła (klikamy na warstwę prawym przyciskiem myszy --> usuń warstwę).

  W rezultacie otrzymałem coś takiego

  2zz2hox.jpg

  Rogi tła możnaby delikatnie złagodzić, jednak uważam że "ostre" krawędzie lepiej pasują do designu samego telefonu.

  Nadszedł czas na dodanie naszej Xperii do tła.

  Gdy wkleimy z pulpitu nasz telefon okaże się że jest on nieco za wielki, ponownie użyjemy więc narzędzia "Skalowanie" by zmniejszyć telefon do odpowiednich wymiarów. Gdy zmniejszymy telefon, widać że po skalowaniu obraz nieco stracił na ostrości, żaden problem. Zaznaczamy warstwę z naszym telefonem, wchodzimy w zakładkę Filtry --> Uwydatnianie --> Wyostrz. Ja przybrałem wartość 45, jednak nie dla każdego modelu będzie ona taka sama, zależy to od poprzednich rozmiarów telefonu, sami najlepiej ocenicie czy telefon jest już wystarczająco ostry.

  ivg80g.jpg

  Kolejnym ciekawym bajerem którym podrasujemy nieco wygląd naszej sygnaturki jest cień za modelem telefonu. Brzmi ciekawie, zobaczmy jak to wykonać. Pierwszym krokiem który musimy zrobić jest duplikacja warstwy z telefonem.

  W okienku warstwy zaznaczamy tę z naszym telefonem, następnie klikamy "duplikuj", w rezultacie otrzymujemy dwie jednakowe warstwy, ta nowa w polu warstwy w nazwie ma dodane "kopia".

  287290k.jpg

  Następną rzeczą którą zrobimy jest zaznaczenie telefonu w naszej zduplikowanej warstwie. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na nowo powstałą warstwę i wybierz "Kanał alfa na zaznaczenie" (czerwona ikonka). Jak widać, zaznaczył nam się obszar w okół naszej Xperii Z. Z palety kolorów wybieramy intersującą nas barwę, w moim przypadku błękit, po czym pędzlem zamalowujemy cały zaznaczony obszar. U mnie wygląda to tak :

  afhjk3.jpg

  Kolejnym krokiem który zrobimy, jest rozmycie błękitnej Xperii. W okienku warstw zaznaczamy tą z błękitnym modelem telefonu, wchodzimy w zakładkę Wybieramy interesujący nas typ rozmycia (w moim przypadku jest to rozymcie Gaussa).

  23tfsiv.jpg

  Ustaw odpowiedni promień rozmycia (w moim przypadku było to 10 poziomo i 10 pionowo) i kliknij OK. Render ładnie nam się rozmył, teraz jedyne co musimy zrobić to zamienić kolejność warstw, w tym celu w okienku warstwy przesuwamy warstwę z rozmytym błękitem pod warstwę na której znajduje się telefon. W efekcie otrzymujemy :

  2h805sz.jpg

  Sygnatura jest prawie skończona. Jeżeli chcesz, możesz napisać na niej informacje np. odnośnie Twojej wersji Androida, Twój nick itd.

  Ja pokażę jak stworzyć napis, który dostosuje się do tła na którym będzie się znajdował, będzie przezroczysty. Zanim zaczniemy pisać, tworzymy nową warstwę (warstwa --> nowa warstwa) Nadaj warstwie nazwę "tekst" by łatwiej było ją później odnaleźć w okienku warstw. Wybieramy Narzędzie tekstowe i piszemy interesujący nas napis gdzieś w obszarze tła. U mnie będzie to mój nick, kolor czcionki nie ma znaczenia.

  Gdy mamy już swój tekst, tak jak wcześniej robiliśmy to przy łączeniu screenshota z telefonem, łączymy warstwę na której powstał nasz tekst z utworzoną wcześniej warstwą "tekst". Przesuwamy napis w interesujące nas miejsce, u mnie wyszło to tak:

  k0hymr.jpg

  Teraz "wytniemy" nasz napis, klikamy na naszą warstwę w okienku Warstwy i ponownie używamy Zaznaczenia na kanał alfa. Gdy mamy zaznaczony nasz tekst, klikamy Delete na klawiaturze, by usunąć wypełnienie zaznaczenia, następnie w okienku warstwy zaznaczamy naszą warstwę z tłem i ponownie klikamy Delete by zrobić w niej "dziurę" na kształt naszego napisu. Wychodzi nam coś takiego :

  20icdiq.jpg

  Kiedy u Ciebie wygląda to podobnie, wchodzimy w zakładkę zaznaczenie i klikamy "Brak" by je usunąć.

  Można powiedzieć że na tym etapie sygnatura jest skończona, jeśli chcesz, dodaj inne napisy taką samą metodą, lub metodą tradycyjną - kolorową czcionką.

  Ja dodałem jeszcze biały napis "android.com.pl" i zmniejszyłem nieco jego krycie by stał się półprzezroczysty.

  oa51kw.jpg

  Na koniec polecam zapisać sygnaturę w 2 formatach - ".xcf" (jest to format GIMP'a, pozwala na edycję zapisanego obrazka) oraz ".jpg" lub ".png" - wersja do wklejenia do podpisu na forum (format JPG ce♥♥♥♥e się nieco słabszą jakością, dlatego zalecam zapis w PNG)

  Oczywiście cały tutorial jest mój autorski wykonany przeze mnie i zabraniam kopiowania go bez mojej zgody.

  Zdaję sobie również sprawę że sygnatura która powstała przy tworzeniu tego poradnika nie jest dziełem sztuki, liczę na to że ktoś zaskoczy mnie o wiele lepszą pracą :)

  Wszelkie moje błędy, niedopatrzenia, a także pytania odnośnie poradnika czy samego programu GIMP proszę zgłaszać w komentarzach, chętnie pomogę/poprawię.

  Pozdrawiam, CSTR.

  Edytowane przez CSTR
  • Lubię to! 4

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Qrzy

  Bradzo fajnie, że taki tut się pojawił, piwko leci, ale...

  Jest jedno zastrzeżenie ;)

  Skoro jest taka możliwość i nie komplikuje to jakoś przesadnie sprawy, to obrazki jednak powinny być w poście, w tagach [ SPOILER ].. ;)

  Dość niewygodnie jest klikać te odnośniki i otwierać multum kart z obrazkami na zewnętrznym hostingu..

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  CSTR

  @Qrzy, miałem problem z wklejeniem tego podczas pisania posta, zaraz to edytuję (o ile się uda tym razem).

  /Udało się, poprawione, dzięki.

  Zachęcam do spróbowania, to nic trudnego :)

  Edytowane przez CSTR

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Dratek

  Szczwane to :D Piwo poleciało. W weekend się pobawię :P

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Fantastyczny tutorial! Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem tego wszystkiego. CSTR mam nadzieję że to ty będziesz kiedyś tworzył nowe sygnatury dla ekipy forum :D . Tak zupełnie przypadkiem się na niego natknąłem, a już od kilku dni się męczę żeby sobie zrobić fajną sygnaturkę (moja obecna jest pożyczona). Piwko już poleciało, i mam nadzieję że szybko i pomyślnie zakończysz swój okres testowy jako moderator tego forum ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  dudo66

  Dzięki CSTR ;) Kilka dni temu właśnie zabrałem się za kombinowanie z sygnaturami.Twój poradnik przyda się i to bardzo.W wolny dzień od pracy się za to wezmę.Browarek leci ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  NauR

  świetny poradnik ;)

  wykonałem sobie... nie wyszła jak u ciebie ale jak dla mnie nie jest źle. 1 raz w gimpie to też nieogar ..

  sygnaforumandroidcompl.png

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  CSTR

  @up, brawo za podjęcie się, uważam że jak na 1 raz wyszło Ci bardzo dobrze, moje początki w GIMP'ie wyglądały o wiele gorzej :)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Świetny poradnik. Chciałem sobie zrobić jakąś własną sygnaturkę więc to na pewno się przyda, piwko leci :zdrowko:.

  BTW jak już zrobię własną sygnaturkę to się pochwalę :E

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  post-76894-14255722074273_thumb.png

  Nie miałem jakiegoś super pomysłu ani czasu więc wyszło coś takiego. Mam nadzieję że w weekend znajdę czas i ogarnę coś ciekawego ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x